چهار زندانی محبوس در زندان رجای شهر کرج، که با اتهامهای قتل عمد و ” لواط به عنف” پیشتر به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، سحرگاه روز جاری به دارآویخته شدند.

بنا به اطلاع حقوق بشر کردستان ایران ؛ چهارشنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۸ ؛به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۲۶ تیر ماه، حکم اعدام چهار زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این زندانیان در یک گروه شش نفره، صبح روز شنبه ۲۲ تیر ماه به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

هویت یکی از زندانیان اعدام شده، علی (معروف به علی لواشک)، از بند ۵ احراز شده که با اتهام «لواط به عنف» به اعدام محکوم شده بود. سه زندانی دیگر که با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بودند نیز، یوسف قلی‌زاده، از بند ۱، هادی آصف خانی، از بند ۱۰ و اکبر صباغ‌زاده، از بند ۶ احراز شده است.

هیچ یک از این اعدام‌ها تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده‌اند.

گفتنی است، طی سه روز گذشته ۱۰ زندانی از جمله دو زن در ارومیه، خنداب (استان مرکزی)، نوشهر، ماهشهر و مهاباد اعدام شدند. اعدامی که در خنداب صورت گرفت در ملأعام بوده است. از بین این ۱۰ اعدام، منابع رسمی و رسانه‌های داخل ایران تنها سه مورد را اعلان کرده‌اند.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)