هیومن رایتز واچ

مترجم: نساء ناظمی

نامارتا (هندو): یه دفعه تشنه‌ام شد. به شوهرم گفتم کمی آب بهم بده. شوهرم توی یه لیوان استیل یه کم آب آورد و رفت. لیوان آب رو گرفتم دستم و شروع کردم به خوردن. دهن و گلوم به شدت شروع کرد به سوختن. فهمیدم آب نبوده و یه چیز دیگه ریخته تو لیوان. لیوان از دستم افتاد و شروع کردم به فریاد زدن.

لیسل گرنهولتز (مدیر بخش حقوق زنان در سازمان دیده بان حقوق بشر): اتفاقی که برای نامارتا افتاده واقعا غم‌انگیزه. نامارتا مریض بود و شوهرش براش یه لیوان آب آورد اما به جای آب، توی لیوان اسید ریخت. دهن و گلوی نامارتا کاملا آسیب دیده. اون الان از طریق لوله تغذیه می شه و هر روز درد زیادی رو تحمل می کنه. و شاید سوزناک‌ترین قسمت این اتفاق این حقیقت تلخه که نامارتا نمی تونه از همسرش طلاق بگیره.

روبینا (مسلمان) : همه چیز تا ۱۵ روز یا یک‌ماه اول خوب بود و بعدش من باردار شدم.

لیسل: روبینا در هنگام ازدواج سن بسیار کمی داشت و بعد از ازدواج متوجه شد که همسرش یه زن دیگه هم داره. همسر روبینا رفتاری بسیار توهین آمیز و توام با خشونت با روبینا داشت.

روبینا: بعد از این که شوهرم فهمید من باردارم منو به شدت کتک زد و فرستاد خونه ی پدرم تا از اون جا پول بیارم. والدین من وقتی باردار بودم و حتی بعد از به دنیا آمدن بچه ام با شوهرم تماس گرفتن، اما اون هیچوقت نیومد.

لیسل: روبینا موفق نشده از همسرش کمک هزینه مالی برای خودش یا بچه‌اش بگیره. قوانین شریعت، احکام مربوط به حوزه‌های ازدواج، طلاق، حضانت طفل و وراثت رو تعریف می‌کن. این قوانین در اصل می‌بایست فضایی امن برای حفاظت از زنان ایجاد می‌کردن اما برعکس، شرایط را به سمتی سوق دادن که به‌طور گسترده‌ای به حقوق زنان تعدی می‌شه.

روبینا: وقتی شوهرم برای بار سوم ازدواج کرد، از من اجازه نگرفت. من الان با والدینم زندگی می‌کنم. شغل من خیاطییه و به سختی کار می‌کنم اما ما خیلی فقیریم. چه کار دیگه‌ای می‌تونم بکنم؟ شوهرم هیچ‌وقت نه برای من و نه برای بچه ام، پول نمی‌فرسته.

لیسل: من فکر می‌کنم فرصت بزرگی برای تغییر وجود داره. در گذشته مدت زمان بسیار درازی در سکون سپری شده و هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده. ولی این دو-سه سال اخیر، دولت در برخی موارد پیش‌قدم شده و ما فکر می‌کنیم اینا نشون می‌ده اونا می‌خوان به این مسائل بپردازن.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)