فتا ادعا کرد بیش از ۴۲۰۰۰ شهروند، برای برقراری امنیت در اینترنت، داوطلب شده­‌اند.

ایران هم مانند دیگر کشورهای جهان، افزایش بی حد و اندازه اینفلوئنسر‌ها (افراد تاثیرگذار اینترنتی) را احساس کرده است. این ستارگان شبکه­‌های اجتماعی ده‌ها و شاید صدها هزار دنبال‌کننده وفادار داشته و از نفوذ فرهنگی بسیار بالایی برخوردارند.

برخی از اینفلوئنسر‌ها با موضوعاتی همچون آشپزی، موسیقی، فیلم، مطالب خنده دار و برخی دیگر با پخش محتوای سیاسی و اجتماعی، خرده فرهنگ‌های خاص خودشان را توسعه داده ­اند. صرفنظر از افزایش فالوور‌هایی که برخی از آنها بسیار وفادار هستند، هویت بیشتر اینفلوئنسر‌ها برای مخاطبانشان نامعلوم است.

توجه ویژه خبر نامه‌های ایرانی به اینفلوئنسر‌ها اتفاق عجیبی بود. به خصوص که این توجه‌ها معطوف اینفلوئنسر‌هایی بود که عکس و ویدئو هایی با حجاب خوب منتشر می‌­کردند. این حجاب‌ها به قدری محافظه­‌کارانه هستند که حتی از سخت­گیرانه‌ترین تست‌های وزارت ارشاد هم می­ توانند عبور کنند.

زمانی این موضوع خبرساز شد که یکی از اعضای اینستاگرام ساکن تهران که پست­‌های آشپزی منتشر می­ کرد، به طور علنی تصمیم خود مبنی بر داشتن حجاب خوب را مطرح کرده و تمامی پست­‌های بی حجاب قبلی خود را حذف کرد. او در این پست نوشت: ” طرح سالم سازی فضای مجازی در حال اجرا است و همه باید در این طرح شرکت کنند”. وی همچنین اشاره کرد که با رضایت کامل به این جنبش پیوسته است. به نقل از IranWire اشخاصی از جانب فتا با این اینفلوئنسر‌های اینستاگرام تماس گرفته و به آنها هشدار دادند که طی یک هفته تمامی مضامین بی حجابشان را پاک کنند، در غیر این صورت ممکن است پروفایلشان را از دست بدهند.

پست مهدیس در اینستاگرام، که اعلام کرده به اختیار خودش عضو جنبش سالم سازی فضای مجازی شده است.

 

مدتی است گزارشاتی مبنی بر احضار اینفلوئنسر‌های اینستاگرامی توسط پلیس فتا منتشر می ­شود. در این گزارشات ادعا شده به افرادی که نحوه پوشش آنها منطبق با قوانین ایران نبوده، نسبت به تغییر وضع ظاهری شان، هشدار داده شده. فتا هنوز در مورد این گزارشات توضیحی ارائه نداده است.

این قبیل گزارشات حاکی از آن است که با افزایش نفوذ فتا در ایران، استفاده از این روش ها روز به روز افزایش خواهد یافت و فتا در راه دست­یابی به هدف بلند‌پروازانه و دست نیافتنی امنیت رسانه ­ای، حقوق دنیای مجازی ایرانیان را بیشتر و بیشتر نقض خواهد کرد.

پشتیبانی فنی رایگان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)