سازمان حقوق بشر ایران، ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۸: حکم یک زندانی که با اتهام «قتل عمد در طی یک نزاع دسته جمعی» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یک‌شنبه ۹ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا در آمد. هویت این زندانی که با اتهام «قتل عمد در طی یک نزاع دسته جمعی» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، سهراب تاج‌مهر، ۳۹ ساله، فرزند جمشید احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «آقای تاج‌مهر تا آخرین لحظه بر بی‌گناه بودن خودش تاکید می‌کرد و بارها گفته بود که این مسئله در یک دعوای دسته جمعی اتفاق افتاده که شش نفر در آن شرکت داشتند. در میان این شش نفر تنها تاج‌مهر بازداشت شده بود و او می‌گفت کسی که یاسر را به قتل رسانده الان یونان است، اما خانواده مقتول من را می‌شناسند چون دوست یاسر بودم و از ۵ سال قبل از قتلش اختلاف شخصی داشتیم».

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com