سازمان حقوق بشر ایران، ۳ تیر ماه ۱۳۹۸: برزان محمدی، شاهد قتل علیرضا شیرمحمدعلی، همچنان در بند زندانیان عادی در زندان فشافویه و «تحت فشار مسئولان برای افشاگری در خصوص این قتل» بسر میبرد. سهیل عربی دیگر زندانی سیاسی این زندان نیز در اعتراض به عدم رعایت تفکیک جرایم در اعتصاب غذاست.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، پس از قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه (تهران بزرگ) در روز دوشنبه ۲۰ خرداد ماه، اخباری منتشر شد که برزان محمدی، دیگر زندانی سیاسی این زندان و شاهد قتل به زندان اوین منتقل شده، اما این موضوع توسط یکی از نزدیکان وی تکذیب شد.

این منبع ضمن تاکید بر اینکه خبر انتقال برزان به زندان اوین یک اشتباه بوده، به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «شرایط روحی برزان بعد از قتل دوستش خیلی بد شده و بعد از انتشار جریان قتل علیرضا، یک هفته ازش بازجویی کردند که چرا افشاگری کرده… برزان سه روز تمام خون ریخته شده از علیرضا روی تخت و داخل سویتش را پاک کرده بود».

برزان محمدی در جریان اعتراضات سراسری مردادماه ۱۳۹۶ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد. این شهروند ۴۱ ساله و اهل سروآباد کردستان در دادگاه بدوی از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جلسه دادگاه تجدیدنظر برزان محمدی در تاریخ ۶ اسفندماه سال ۱۳۹۷ برگزار شد و در نتیجه آن به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سهیل عربی، دیگر زندانی سیاسی زندان فشافویه نیز از روز شنبه ۲۵ خرداد ماه، در اعتراض به «رفتارهای خشونت‌آمیز»، «گسترش استفاده از انواع مواد مخدر»، «شرایط نامناسب بندها»، «شکنجه از سوی مأموران»، «عدم رعایت اصل تفکیک جرائم» و «محرومیت از حق درمان» دست به اعتصاب غذا زده و شرایط جسمی‌اش وخیم گزارش می‌شود.

اردیبهشت ماه سال جاری، سهیل عربی پس از دفاع از چند زندانی غیر سیاسی که از سوی نگهبانان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، خود نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در ناحیه بیضه چپ دچار آسیب دیدگی جدی شد. پس از این آسیب دیدگی گزارش‌های مختلفی در خصوص محرومیت وی از درمان مناسب منتشر شد.

سهیل عربی عکاس و وبلاگ نویس معترض است که به خاطر نوشته هایش در فضای مجازی همچون فیسبوک توسط قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به همراه همسرش در آبان ماه ۱۳۹۲ دستگیر و به اتهام «سب النبی (توهین به پیامبر)» به اعدام محکوم شد که این حکم در نهایت به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

او همچنین در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام «توهین به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)