پیتر داتون وزیر کشور استرالیا که به‌تازگی به سریلانکا سفر کرده است با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور ملاقات خواهد کرد. وزیر کشور استرالیا در نظر دارد در خلال گفتگوهای خود با مقام‌های ارشد سریلانکایی موج جدید پناه‌جویانی که از این کشور به سمت استرالیا حرکت می‌کنند را متوقف کند.

پیتر داتون وزیر کشور استرالیا در سفر خود به سریلانکا با مقام‌های ارشد این کشور ملاقات خواهد کرد. گفته شده است موضوع قاچاق انسان یکی از محورهای اصلی گفتگوهای بین آقای داتون و مقام‌های عالی‌رتبه سریلانکایی است.
آقای داتون در خلال سفر خود با مایتریپالا سیریسنا رئیس‌جمهور سریلانکا، رانیل ویکرمسینگ نخست‌وزیر و همچنین وزیر کشور سریلانکا ملاقات خواهد کرد.
وزیر کشور استرالیا امیدوار است سفرش به سریلانکا حامل پیامی روشن به سریلانکاهایی باشد که تصمیم دارند با قایق خود را به استرالیا برسانند.
آقای داتون پیش از خروج از استرالیا گفت: “در حال حاضر همان‌گونه که انتظار دارید فعالیت‌های زیادی در منطقه مشاهده می‌شود”.
وی افزود: “مردم فکر می‌کردند قرار است یک دولت کارگر روی کار بیاید و فکر می‌کردند اگر سوار قایق شوند به آن‌ها اجازه داده خواهد شد تا در استرالیا بمانند”.
سفر وزیر کشور استرالیا به سریلانکا پس از ره‌گیری و بازداشت ۲۰ پناه‌جوی سریلانکایی در هفته گذشته در آب‌های استرالیا انجام می‌شود.
این افراد پس از دستگیری با هواپیما به سریلانکا بازگردانده شدند.
آقای داتون گفت این قایق در اوایل ماه مه سریلانکا را ترک کرده و قاچاقچیان انسان می‌خواستند دولت دوباره انتخاب‌شده استرالیا را “امتحان” کنند.
باآنکه تمرکز اصلی آقای داتون معطوف پناه‌جویان بالقوه‌ای است که تلاش می‌کنند خود را با قایق به استرالیا برسانند اما او هنوز به ادعاهای مطرح‌شده از طرف حزب کارگر مبنی بر آنکه او کنترل مرزهای هوایی کشور را از دست داده، پاسخی نداده است.
سناتور کریستینا کینیلی سخنگوی جدید امور مربوط به وزارت کشور در حزب کارگر به‌تازگی با حمله به آقای داتون خبر از تعداد “بسیار بالای” پناه‌جویانی داده است که با هواپیما وارد استرالیا شده‌اند.
برخلاف آن‌هایی که خود را با قایق به استرالیا رسانده‌اند و در اکثر موارد به‌عنوان یک پناهنده واقعی شناخته شده‌اند، تنها کمتر از یک نفر از هر پنج نفر از مجموع ۸۱ هزار نفری که با هواپیما به استرالیا سفر کرده و سپس درخواست پناهندگی خود را تسلیم کرده‌اند، ظرف چهار سال گذشته موفق به دریافت پناهندگی از این کشور شده‌اند.
آقای داتون دوشنبه سوم جون برای انجام یک سفر دوروزه وارد سریلانکا شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)