سازمان حقوق بشر ایران، ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۸: مسعود کاظمی، روزنامه نگار در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۴ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت خبرنگاری محکوم شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، مسعود کاظمی، روزنامه نگار و سردبیر ماهنامه صدای پارسی اولین بار در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۷ در منزل شخصی‌اش توسط مامورین امنیتی بازداشت شد و پس از ۶ روز با قرار کفالت موقتا تا روز دادگاه آزاد شد.

دادگاه وی در تاریخ ۱خردادماه ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار شد.

علی مجتهد زاده، وکیل مدافع آقای کاظمی در یادداشتی در ارتباط با محکومیت موکل خود نوشت: «دو سال حبس به اتهام “توهین به رهبری”، دو سال به اتهام “نشر اکاذیب” و شش ماه برای “توهین به مقامات” و دو سال محرومیت از روزنامه نگاری که با توجه به ماده ۱۳۴ قانون مجازات، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس اعمال می گردد».

این در حالیست که در روز دادگاه دو اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و‌ تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت ملی» را بدون‌ این‌که پیش‌تر به او تفهیم شده‌ باشد، به اتهامات او افزودند.

قاضی مقیسه در جلسه دادگاه قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی وی را به قرار وثیقه یک میلیارد تومانی افزایش داد و از آنجا که مسعود کاظمی توانایی تامین وثیقه را نداشت بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

مجتهد زاده وکیل مسعود کاظمی در توییترش نوشت : «مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، مدام در جلسه دادگاه کاظمی را نفرین می‌کرده است».

گفتنی است، سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین گزارش سالانه خود ایران را از حیث آزادی مطبوعات در جایگاه ۱۷۰ از میان ۱۸۰ کشور بررسی شده قرار داده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)