اصولا سازمان «پروژۀ گمراهسازی ایران» (۱) وسیلۀ وزارت امور خارجۀ آمریکا جهت “آشکار ساختن گمراهسازی جمهوری اسلامی ایران” ایجاد شده و بودجۀ مالی آن از جانب این وزارتخانه تامین میشود. لکن چنین بنظر می رسد که این سایت به عوض توجه به تبلیغات ایران، به روزنامه نگاران آمریکایی و ناظرین مستقل مسائل ایران حمله می کند.

این مسئله را نخستین بار خانم سارا لئا وایتسون وکیل دادگستری و سرپرست بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده بانان حقوق بشر اواخر ماه می در یک تویت آشکار کرد (۲).

در این تویت او خبری را از تویت متعلق به حساب سازمان «پروژۀ گمراهسازی ایران» ذکر می کند که در آن به خانم تارا سپهری فرد همکار سازمان حقوق بشر اتهام زده شده است که بجای تهیۀ اسناد جرائم حقوق بشر از تقاضاهای وزیر امورخارجۀ ایران جواد ظریف حمایت می کند. به دنبال آن روزنامه نگاران دیگری نیز تویت هایی منتشر کردند  مبنی بر اینکه خودشان و همکارانشان نیز از سوی سازمان «پروژۀ گمراهسازی ایران» وزارت امور خارجۀ آمریکا مورد حمله قرار گرفته اند: نظیر نگار مرتضوی روزنامه نگار، فرناز فسیحی نویسنده «وال استریت جورنال» و جیسون رضائیان که زمانی رئیس دفتر «واشنگتن پست» در تهران بود و به خاطر جاسوسی برعلیه ایران در یک محکمۀ غیر عمومی به یکسال و نیم زندانی محکوم شد. رضائیان در واشنگتن پست نوشت که سازمان «پروژۀ گمراهسازی ایران» وزارت امور خارجۀ آمریکا هر کسی را که از تحریم اقتصادی آمریکا بر علیه ایران یا تهدید به حملۀ از جانب آمریکا انتقاد بکند، محکوم می کند که “(بلندگوی تهران)، (طرفدار)، (همکار) و (لابی گر) ایران در غرب” است.

عکس العمل وزارت امورخارجۀ آمریکا در مورد انتقادها این بود که هرچند اکثر کار «پروژۀ گمراهسازی ایران» در حوزۀ تعیین شده انجام می شود، ولی چون بعضأ تویت هایی در آن منتشر می شوند که از حد خارج اند، لذا وزات خارجه فعلأ بودجۀ «پروژۀ گمراهسازی ایران» به تعلیق می اندازد تا این مسئله حل شود. پس از آن بود که بسیاری از تویت های انتقادکننده از روزنامه نگاران مستقل پاک شدند. اما حالا روزنامه نگار جیسون رضایی از وزارت امورخارجۀ آمریکا خواسته است که توضیح دهد به چه کسانی و چرا پول داده است. او می پرسد ” چرا منابع مالی و فنی (وزارت امورخارجۀ آمریکا) برای ایجاد جامعۀ مدنی در کشورهای دیگر در اختیار کسانی قرر می گیرد که قواعد جامعۀ مدنی آمریکا را رعایت نمی کنند”.   

حواشی

      (۱) Iran desinformation project.

  • Sarah Leah Whitson.

https://twitter.com/sarahleah1/status/1134429468695683073  

 ـ منابع دیگر این موضوع:

      https://lobelog.com/is-the-state-department-funding-attacks-on-activists/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)