بی جنسگرایی به نبود تمایل یا کشش جنسی نسبت به دیگران اطلاق می شود . بی جنسگرایان تمایلی به برقراری رابطه جنسی با هیچ فردی ندارند.
• بی جنسگرایان ممکن است از نظر عاطفی به دیگران کشش داشته باشند. در این نوع بی جنسگرایی، فرد ممکن است از نظر عاطفی جذب مردان، زنان، هردو یا سایر جنسیت ها شود. با این حال او همچنان تمایلی به برقراری رابطه جنسی با فرد مورد علاقه اش ندارد. این دسته از بی جنسگرایان هم مانند سایر انسانها عاشق می شوند.
• گروه دیگری از بی جنسگرایان وجود دارند که نه تنها از نظر جنسی بلکه از نظر عاطفی نیز جذب کسی نمی شوند. این گروه «بی جنسگرای غیر رمانتیک» نامیده می شوند.
• بسیاری از بی جنسگرایان، در آغوش گرفته شدن، بوسه، نوازش یا گرفتن دست ِکسی که به او تمایل عاطفی دارند را دوست می دارند با این حال، این تمایل به رفتار جنسی نمی انجامد.
• اغلب بی جنسگرایان تحریک فیزیولوژیک جنسی را تجربه می کنند ( مثلا ً مردان آسکشوال هم نعوظ دارند). با این حال، این تحریک، در آنها میلی برای برقراری سکس را برنمی انگیزد.
• بی جنسگرایان ممکن است خودارضایی کنند. اما این فعالیت درآنها صرفا ً یک فعالیت فیزیکی مانند دویدن است و معمولا ً همراه با انگیزش جنسی یا خیالپردازی های جنسی نیست.
• بی جنسگرایان، ریاضت کش نیستند. آنها به دلایل مذهبی، عقیدتی یا اجتماعی از سکس پرهیز نمی کنند. بلکه اساسا ً نیاز جنسی را حس نمی کنند.
• برخی از بی جنسگرایان گزارش میدهند که در سابقه خود(مثلا ً در زمان بلوغ شان) میل جنسی داشته اند. اما در بزرگسالی – زمانی که خود را با این برچسب شناسایی میکنند- تمایل جنسی ندارند.
• بی جنس گرایی با اختلال در میل یا انگیختگی جنسی متفاوت است. کسی که مبتلا به اختلال در میل جنسی یا بیزاری از سکس است، غالبا ً از این وضعیت رنج می برد و کیفیت زندگی اش به دلیل این مشکل تحت تاثیر قرار میگیرد. این اختلال ممکن است نتیجه تجارب منفی از سکس، تجربه تجاوز، باورهای غلط درباره سکس و نیز ترس ناخودآگاه از صمیمیت فیزیکی باشد. در حالی که افراد بی جنسگرا، چنین مشکلاتی ندارند. بی میلی جنسی افراد بی جنسگرا همچنین در نتیجه بدکاری هورمونی؛ بیماریهای غدد مانند دیابت یا تیرویید و سایر شرایط بیولوژیکی نیست.
• بی جنسگرایان از سوی جامعه تحت فشار زیادی قرار دارند. جامعه آنها را عجیب و غریب می پندارد و برچسب می زند. همچنین به دلیل اینکه تنها یک درصد افراد را تشکیل می دهند، ممکن است نتوانند افرادی مانند خودشان را برای برقراری رابطه پیدا کنند.
• بسیاری از بی جنس گرایان از ترس اینکه مورد تمسخر و قضاوت دیگران قراربگیرند درباره گرایش جنسی شان صحبت نمی کنند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که شخصیت داستانی «شرلوک هولمز» کاراکتر کاراگاه خصوصی زیرک و جذابی که توسط جنایی نویس شهیربریتانیایی، آرتورکنن دویل خلق شد و سریال هایی نیز از داستان آن ساخته شده است؛ در واقع به عنوان یک فرد بی جنسگرا در رمان معرفی شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)