حضور گروهی از مردم برای خواندن تیترهای ریز و درشت روزنامه‌ها در جلوی هر کیوسک مطبوعاتی همیشه جالب و دیدنی بوده است، هرچند امروز از تعداد آنها کاسته شده، اما هنوز هستند افرادی که این تجربه ناب را با بررسی اخبار گاه ضد و نقیض فضای مجازی عوض نمی‌کنند و بنابراین هنوز هم شاهد این افراد هستیم.

با این وجود، متاسفانه حال این روزهای کیوسکداران سطح شهر تهران تعریفی ندارد و آنها نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر تحت ‌تاثیر رکود تورمی ناشی از التهابات ارزی سال ۹۷، با چالش‌های گوناگونی مواجه شده‌اند. امروز به‌ جز تعداد اندکی از آنها، بقیه‌شان از درآمد مکفی برخوردار نیستند و دخلشان به خرجشان نمی‌خورد. بنابراین، سعی کرده‌ایم در این گزارش به سراغ آنها برویم تا گوشه‌ای از مشکلات آنها را از زبان خودشان بازتاب دهیم. شاید بتوان نبود تعامل بین اتحادیه دکه ‌داران با شهرداری، نداشتن جایگاه حقوقی، وضعیت بیمه، مالیات، میزان‌ اجاره‌ بها و… را تنها بخشی از مشکلات آنها دانست که امید می‌رود با اتخاذ تمهیدات ویژه، این شغل در مدار بهتری که دلخواه این قشر است، قرار بگیرد.

** تثبیت جایگاه قانونی
حسین فکری رئیس اتحادیه توزیع‌کنندگان و فروشندگان جراید تهران در گفت‌ وگو با «آرمان» می‌گوید: نداشتن یک قرارداد که نحوه ارتباط کیوسک‌ داران را از حیث حقوقی با شهرداری و شرکت ساماندهی مشخص کند، یکی از مشکلات عمده ما محسوب می‌شود. در چهار تا پنج ‌سال گذشته با آمدوشد مدیران عامل مختلف، مذاکراتی درمورد نحوه قرارداد با اینجانب انجام شده است، اما هیچ ‌وقت به امضای طرفین نرسیده است. 

در سال ۷۲ قراردادی با شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران نوشته شد که هیچ ‌گاه تمدید نشد. بنابراین، این یک قرارداد یک‌ طرفه‌ محسوب می‌شود که منافع آنها را تامین می‌کند. او ادامه می‌دهد: مذاکراتی که اشاره کردم در تعدیل مفاد این قرارداد انجام شده، اما درنهایت لایحه سال ۱۳۵۹ که قانون مستثنی‌شدن شهرداری‌ها از قانون مالک و مستاجر بود در سال ۱۳۸۹ به مجلس آمد و تبدیل به مصوبه شد و تبصره‌ای به آن اضافه شد که این موضوع نافی از حق کسب و پیشه و حقوق مکتسبه مستاجران نمی‌شود، در واقع برای کیوسکداران که مستاجران آنها محسوب می‌شوند، حق کسب و پیشه در نظر گرفته شده است. 

فکری می‌افزاید: عمدتا مدیران عامل شرکت ساماندهی نخواستند که به این حق قانونی کیوسکداران توجهی کنند و استدلال آنها هم این بوده که این موضوع برای شهرداری بار مالی خواهد داشت و هیچ ‌وقت این اتفاق نیفتاد و هم‌اکنون ما با مدیرعامل فعلی در حال مذاکره هستیم. چند روز پیش، جلسه‌ای در شهرداری مرکز در دفتر معاونت خدمات شهری برگزار شد که گفت‌ و‌ گوهای خوبی به‌عمل آمد و قرار شد موضوع قرارداد از سوی نمایندگان طرفین حل ‌و فصل شود. رئیس اتحادیه جراید با بیان اینکه در یکی دو روز آینده دور جدید این مذاکرات شروع می‌شود و امیدوارم در این دور، ما موفق شویم از نظر حقوقی جایگاهی را برای کیوسکداران تثبیت کنیم، ادامه می‌دهد: این عمده‌ترین مشکلی است که کیوسکداران در سطح شهر تهران دارند که اگر این اتفاق بیفتد، جایگاه آنها از نظر قانونی مشخص می‌شود. در ضمن، نحوه تعامل آنها با شرکت ساماندهی مشخص خواهد شد. اینکه نقش اتحادیه دکه‌داران تعیین شود، دارای اهمیت زیادی است، چون امروز به‌ کلی این اتحادیه کنار گذاشته شده است. می‌توان گفت الان اتحادیه در تعامل با شهرداری در نقطه صفر است. ما هیچ‌نقشی در جابه‌جایی یا نصب کیوسک نداشتیم، البته اجازه این کار به ما داده نشد و همیشه مسائل با حالت دستوری بیان شده است. امیدوارم در این قرارداد به این مسائل پرداخته شود.

** چالش اجاره ‌بها
او با اشاره به موضوع اجاره ‌بها که هر سه‌سال یک‌بار مبلغ آن افزایش پیدا می‌کند، می‌گوید: این‌بار اتفاق جدیدی افتاده و چالش تازه‌ای ایجاد شده است. این چالش از آنجایی شروع شده که مدیرعامل جدید شرکت ساماندهی میزان مبلغ اجاره‌بهای قبلی را که براساس درجه‌بندی کیوسک ‌ها تعیین‌ می‌شد، به یک‌باره تغییر دادند که به‌هیچ‌وجه از جانب ما پذیرفتنی نیست. البته امیدوارم با برگزاری این جلسه این موضوع هم حل‌وفصل شود که تصور من هم این است که این اتفاق می‌افتد. اجاره‌بهای جدید برای کیوسک‌های درجه یک، درجه دو و درجه سه به ترتیب دو میلیون، یک‌میلیون و ۵۰۰، و یک‌میلیون تومان تعیین شده است که امکان پرداخت آن برای کثیری از کیوسکداران وجود ندارد. البته پیشنهاد من این است که کیوسک‌هایی که در محل خاصی از شهر قرار دارند و از درآمد خوبی برخوردارند، جداسازی شوند و ۱۲۰۰ واحد دیگر را قربانی آن تعداد اندک نکنیم و برای آنها اجاره معقولی در نظر گرفته شود. درواقع ملاک افزایش اجاره‌ بها همیشه نرخ تورم بوده است، اما این ‌بار این موضوع به‌کلی نادیده گرفته شده است.

** صدای ما را بشنوید
برای آگاهی از مشکلات و خواسته‌ های کیوسکداران، با دو نفر از آنها نیز گفت‌و‌گویی‌ انجام داده‌ایم. حسینی یکی از دکه ‌داران باسابقه و خوش‌نام خیابان سهروردی به «آرمان» می‌گوید: باید صدای دکه ‌داران که امروز اکثریت آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، به گوش شهرداری برسد. هم‌اکنون شهرداری می‌خواهد از ما مبلغ دو‌میلیون تومان بابت اجاره ‌بها دریافت کند، این درحالی‌ست که امروز همکاران ما با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. او به میزان بالای مالیات پرداختی توسط دکه‌داران نیز اشاره می‌کند و در این‌باره می‌افزاید: ما سالانه شش‌میلیون تومان بابت مالیات پرداخت می‌کنیم که مبلغ قابل توجهی است. 

حسینی با اشاره به کاهش تیراژ روزنامه‌های مهم کشور، ادامه می‌دهد: امروز میزان فروش روزنامه‌های کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده است. بنابراین، ما برای گذران زندگی خود مجبوریم کالاهای دیگری نیز که فروش بیشتری دارند، عرضه کنیم. 

او در ادامه به «آرمان» می‌گوید: من ناچارم شب‌هایی را در دکه بخوابم، چون متاسفانه تعداد سارقان افزایش پیدا کرده و نگرانیم مبادا همین اندک دارایی ما دزدیده ‌شود. علاوه بر این، من حدودا از ساعت ۵ صبح تا ۱۲ شب مشغول به کار هستم تا بتوانم مخارج سرسام‌آور زندگی خود و خانواده‌ام را تامین کنم. با افزایش قیمتی که در بازار ایجاد شده، هزینه‌های ما نیز بالا رفته است. حسینی درمورد میزان درآمد این شغل نیز اضافه می‌کند: بر فرض مثال، ماهانه پنج ‌میلیون تومان درآمد کیوسکداران باشد، اما سوال من این است که این مبلغ چه دردی از ما دوا می‌کند؟ این دکه‌دار باسابقه درمورد تعیین محل دکه‌های مطبوعاتی نیز می‌گوید: ما در این زمینه دخالتی نداریم. آیا شهرداری این را با کارشناسی انجام نمی‌دهد؟ مگر نظارتی بر مکان دکه‌های روزنامه فروشی صورت نمی‌گیرد؟ ما حتی نمی‌توانیم مکان کسب ‌و‌ کارمان را یک متر جا‌ به‌ جا کنیم. او به مشکلات دیگری چون بحث بیمه، هزینه‌ های جانبی مثل برق و… اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: شاید تعداد محدودی از دکه‌ها در برخی مناطق شهر، وضع نسبتا خوبی داشته باشند، اما اکثریت دکه‌داران مشکلات اقتصادی عدیده‌ای دارند.

** تحت پوشش هیچ ‌بیمه‌ای نیستیم
ترابی یکی دیگر از کیوسکداران مطبوعاتی در گفت ‌وگو با «آرمان» به مشکلات هم‌صنفی‌های خود اشاره می‌کند و می‌گوید: سال‌هاست که مالیات می‌دهیم و تحت پوشش هیچ‌نوع بیمه‌ای قرار نداریم. این درحالی است که در گذشته وضعیت کیوسکداران این‌گونه نبود. او به سابقه تاریخی این شغل اشاره کرده و ادامه می‌دهد: قدمت شغل ما به دیروز و امروز برنمی‌گردد، سال‌های طولانی است که تعدادی از افراد به این کار مشغول هستند. البته با گذشت زمان، این کیوسک‌ها تبدیل به مکان‌های کوچک شدند و بعد رشد کردند.

منبع: روزنامه آرمان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com