فعالان مدنی از جابجایی مین‌ها در اثر بارندگی‌‌های اخیر ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه جدی مسئولان به این مساله شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بارندگی‌های اخیر و سیلاب‌ها، نگرانی‌های فعالان مدنی را بابت جابجایی مین‌ها بخصوص‌ در دشت‌ها افزایش داده است.

حسین نیازی، کودک عشایری که اسفندماه در خوزستان قربانی مین شد و دو چشم و یک دستش را از دست داد، نمونه‌ای از استمرار خطر انفجار مین در مناطق جنگی است؛ حالا خانواده او می‌گویند: نگرانیم که باران‌های اخیر در دشت‌های خوزستان، باعث جابجایی مین‌های باقی‌مانده از زمان جنگ تحمیلی شود و در نتیجه این جابجایی، شهروندان دیگری قربانی شوند؛ شهروندانی از قبیل کودکان عشایر؛ کشاورزان و مردم محلی.

این نگرانی‌ها در حالی ابراز می‌شود که در همین تعطیلات نوروز، «مین» در نقطه دیگری از ایران قربانی گرفته است؛ دوازدهم فروردین، «کریم راستی» کولبر مریوانی در نواحی مرزی بین “برجک کوانان” و “برجک کانی بی پای” بر اثر انفجار مین مصدوم شد.

پس از حادثه، این کولبر ۵۵ ساله را برای مداوا به بیمارستان “شار” شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق منتقل کرده‌اند و منابع خبری ایلنا از قطع شدن پای چپ او خبر می‌دهند.

این کولبر که تنها نان‌آور یک خانواده پرجمعیت است، همچنان در بیمارستان شار بستری‌ است و خانواده او منتظرند که وضعیت جسمانی‌اش به حالت پایدار بازگردد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com