بیانیه مطبوعاتی گرشاد

تاریخ انتشار: ۸ مارچ ۲۰۱۹ – ۱۷ اسفند ۱۳۹۷

برای اطلاعت بیشتر از طریق ایمیل *Admin@gershad.com با ما تماس بگیرید.

 

نسخه آی‌ او اس اپلیکیشن گرشاد، تکنولوژی‌ای که به کاربران اجازه می دهد محل حضور گشت ارشاد را شناسایی کرده و در صورت لزوم از آن اجتناب کنند، همزمان با ۸‌ام مارس، روز جهانی زن، منتشر شد.

اپلیکیشن گرشاد راه حلی است برای شهروندان ایران تا بدون روبرو شدن با گشت ارشاد در شهر تردد کنند. این اپلیکیشن  یک نقشه از شهرهای مختلف ایران است‌، به همراه اطلاعات به‌روز از آخرین نقاطی که گشت ارشاد در آنجا حضور دارد. شما با نگاه کردن به نقشه شهری که در آن زندگی می‌کنید می‌توانید مسیر‌هایی را انتحاب کنید که احتمال برخورد با گشت در آن‌ها کمتر باشد. همزمان وقتی به یک گشت ارشاد در نقطه‌ای از شهر برمی‌خورید، می‌توانید با صرفاً چند ثانیه و به راحتی، مکان آن را در گرشاد نشانه‌گذاری کنید و دیگر شهروندان را از گرفتار شدن در دام نجات دهید.

به جز آیتونز می توانید از طریق گوگول پلی، بات تلگرام و دانلود مستقیم به اپلکیشن گرشاد دسترسی پیدا کنید.

اطلاعات مکانی گشت‌ها توسط خود شهروندان گزارش می‌شود و دقت گرشاد به همکاری و دقت خود شما بستگی دارد. اگر در یک شهر تعداد زیادی از شهروندان از گرشاد استفاده کنند و گزارش کردن گشت‌ها را جدی بگیرند، گرشاد بسیار دقیق خواهد بود و اگر در شهر دیگری تنها افراد اندکی مکان گشت‌ها را گزارش کنند ممکن است گشت‌های زیادی در نقشه دیده نشود و افراد زیادی گرفتار مزاحمت‌های گشت «امنیت اخلاقی» شوند. ما تمام تلاش‌مان را برای ارائه پشتیبانی مناسب می‌کنیم اما در نهایت این شما هستید که درباره موفقیت و شکست گرشاد تصمیم می‌گیرید.

چرا گرشاد؟

به گفته معاون اجتماعی نیروی انتظامی تنها در سال ۹۲ نزدیک به سه میلیون نفر توسط گشت ارشاد «تذکر» گرفته‌اند. و کیست که نداند هر کدام از این «تذکر»ها چه حجمی از تحقیر و بی‌احترامی با خود دارد؟ چرا ما باید به خاطر بدیهی‌ترین حق‌مان که انتخاب لباسی است که می‌پوشیم تحقیر شویم؟ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی پر است از عکس‌ها و فیلم‌های زنان بی‌گناهی که توسط مأمورین گشت ارشاد کتک می‌خورند و روی زمین کشیده می‌شوند. گشت‌های ارشاد مرز‌های خشونت را یکی پس از دیگری درمی‌نوردند تا جایی که به تازگی مأموران این گشت‌ها در نقاطی از تهران مردمی که به نحوه برخورد این مأموران با زنان اعتراض کردند را با اسلحه گرم تهدید کرده و در موردی دیگر حتی تیر هوایی شلیک کرده‌اند. بنابر اعلام نیروی انتظامی فقط در عرض یک سال ۲۰۷ هزار نفر وادار به دادن تعهد کتبی شده و ۱۸ هزار نفر را هم به دادگاه فرستاده‌اند. پلیس باید تأمین کننده امنیت شهروندان باشد و نه عامل وحشت و هراس. چندی پیش، خشمگین از این همه ستم بی‌دلیل، به دنبال راه‌ حلی گشتیم تا شاید راهی برای مقاومت عملی در برابر این حجم بی‌عدالتی بیابیم و به طور مسالمت‌آمیز و با حداقل ریسک، بخشی از آزادی‌مان را پس بگیریم. گرشاد راه‌ حلی بود که به ذهن ما رسید.

اپلیکیشن اندروید گرشاد پیش از این جایزه بهترین فن‌آوری مسابقات بابز را از آن خود کرد.

* سازندگان گرشاد به دلایل امنیتی هویت خود را مخفی نگه داشته اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)