سازمان حقوق بشر ایران، ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۷: حکم دست‌کم سه زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان مرکزی ارومیه (دریا) به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، در اولین ساعات روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه، حکم اعدام دست‌کم سه زندانی در زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمد. این سه زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت این سه زندانی خلیل صالحی، ناجی عمرزاده و حسین ابراهیمی هر سه از بند ۳-۴ احراز شده است.

خبرگزاری هرانا پیشتر در خصوص انتقال این سه زندانی به سلول انفرادی نوشته بود، حسین ابراهیمی (رحیمی) اهل بوکان از حدود ۱۰ سال پیش، ناجی (نادی) عمرزاده از حدود ۱۰ سال پیش و خلیل صالحی از حدود ۹ سال پیش به اتهام «قتل» در زندان به سر می‌برند.

اعدام این سه زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها را در ایران تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

تصاویر آگهی ترحیم دوتن از زندانیان اعدام شده از ماف نیوز:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)