به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۱۱ اسفند تا روز جمعه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۷ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، بازداشت، صدور احکام حبس و شلاق ، قتل و اذیت و آزار زندانیان بودیم.

اعدام:

در هفته‌ای که گذشت دست‌کم یک زندانی در ایران به دار آویخته شد.

صبح روز یکشنبه ۱۲ اسفند ماه نورالدین سلامی اهل قروه که به اتهام قصاص نفس به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زنجان اعدام شد. این زندانی از سال ۹۳ بازداشت و نزدیک به ۵ سال در این زندان محبوس بود.

صبح روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۹۷  دو زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. این دو زندانی به نام‌های محسن بامری ۲۶ ساله و ابراهیم گرگیج ۳۲ ساله به اتهام قتل محکوم به قصاص نفس شده‌اند. محسن بامری از سال ۹۰ و ابراهیم گرگیج از سال ۹۱ در زندان به سر‌ می‌برند.

احضاریه‌ها و تهدیدها

پس از تحصن سراسری معلمان در روزهای ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه، اداره آموزش و پرورش شهرستان سقز، معلمان را تهدید به پرونده‌سازی کرده و آنان را تحت فشار قرار داده است.

روز دوشنبه ۱۴ اسفند ۵ فعال کارگری و مدنی به نامهای مظفر صالح‌نیا، شریف ساعدپناه، سیدغالب حسینی، سیدخالد حسینی و حیب الله کریمی از سوی شعبه چهارم دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

قادر محمدزادە زندانی سیاسی اهل بوکان که هم اکنون در حال سپری نمودن چهاردهمین سال حبس خود در زندان مرکزی ارومیه می‌باشد، از روز شنبه ١١ اسفند ماه به نشانه اعتراض به انتقالش به بند امن این زندان دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی از روز اول اسفند با چندتن دیگر از زندانیان به صورت تنبیهی به بند امن زندان مرکزی ارومیه منتقل شده و از داشتن حق ملاقات با خانواده هایشان محروم شده اند.

پس از انفجارهای اخیر در زاهدان، عوامل زندان، با رفتارهای خصمانه و توهین آمیز با زندانیان عقیدتی – سیاسی بخصوص روحانیون اهل سنت برخورد می‌کنند.

ملاشاهی رئیس بند ۳ امنیتی زندان مرکزی زاهدان، روز دوشنبه ۱۲ اسفند ماه۹۷، مولوی عبدالرحیم کوهی را علاوه بر آزار و اذیت و اهانت، تهدید به تراشیدن ریش کرده و به وی دستور داده است که کلاه خود را از این پس بردارد.

یک زندانی بلوچ پس از اقدام به خودکشی در زندان سراوان، توسط مسئولان زندان مورد شکنجه قرار گرفت و روز پس از خودکشی جان خود را از دست داد. عبدالستار سپاهی از ۲ سال پیش به  اتهام سرقت در زندان سراوان بلاتکلیف بوده و بارها از داخل زندان درخواست پیگیری پرونده را به مسئولین دادگاه داده بود اما هیچ جوابی دریافت نکرده بود. این زندانی سرانجام بر اثر فشارهای روحی اقدام به خودکشی نمود و جانش را از دست داد. این در حالی بود که شاکی خصوصی رضایت داده بود.

به دنبال وخامت حال زندانی سیاسی میثم بهرام‌آبادی پس از ۵ روز اعتصاب غذا در زندان اوین، عوامل زندان جهت شکستن اعتصاب، وی را تهدید به پرونده سازی کردند. این زندانی براثر فشارهای وارده با بریدن رگ اقدام به خودکشی کرد.

چنگیز قدم‌خیر زندانی سیاسی اهل کامیاران که به ۴۰ سال زندان محکوم شده است به‌رغم اینکه یکی از کلیه هایش را از دست داده است و اکنون کلیه دیگرش نیاز به عمل جراحی دارد، به وی اجازه مرخصی و اعزام به بیمارستان خارج زندان داده نمی‌شود.  او هم اکنون در بهداری مسجدسلیمان بستری است اما نه حق ملاقات دارد و نه اجازه می دهند در خارج از زندان مورد جراحی قرار بگیرد.

رضا ملک، زندانی سیاسی که در حال تحمل محکومیت ۵ ساله خود در زندان اوین است از مشکلات جسمی بسیاری از جمله درد شدید در ناحیه کمر رنج می‌برد. همچنین پای راست وی نیز به شدت ناتوان شده است در حدی که راه رفتن او را با مشکلی جدی روبرو کرده است اما به‌رغم توصیه پزشکان مبنی بر لزوم درمان و جراحی، از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری می‌شود.

  

روز دوشنبه ۱۳ اسفند خانواده سامان بهفر شاعر و هنرمند کرد در بهمن ماه بازداشت شده بود به اداره اطلاعات کرمانشاه مراجعه کردند اما مأموران اداره اطلاعات مانع از دیدار آنها با فرزندشان شده و وی کماکان بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات نگهداری می شود.

  محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی، دو زندانی سیاسی تبعیدی در زندان اردبیل با گذشت بیش از ۷۰ روز از انتقال تنبیهی به قرنطینه این زندان، کماکان در وضعیت نامشخص و در بی خبری بسر می‌‌برند. این دو زندانی اوایل بهمن ماه مورد تفهیم اتهام از بابت پرونده جدیدی قرار گرفتند. این دو زندانی سیاسی از زمان تبعید به قرنطینه اجازه تماس یا ملاقات با خانواده های خود را نیافته اند.

صدور احکام

روز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه جعفر عظیم زاده دبیر کل اتحادیه آزاد کارگران ایران  در دادگاه کیفری به عنوان غیبت از مرخصی به سی ضربه شلاق محکوم شد.

روز پنج‌شنبه ۱۶ اسفندماه رئیس شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ بوشهر برای یک فعال فرهنگی معلول به دلیل نوشتن چند پست انتقادی در اینستاگرام حکم شلاق صادر کرده است. 

بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و حقوق کودکان به حکم دادگاه به اتهام عضویت در گروههای مخالف و تبلیغ علیه نظام به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. او علاوه بر حکم زندان باید مطالعه و رونویسی ازروی سه کتاب را نیز انجام دهد. این حکم در دادگاهی بدون حضور وکیل، بدون نماینده دادستان و حتی بدون منشی و در عرض پنج دقیقه صادر شده است.


دو برادر به نام‌های روزبه و بابک علی‌پور ساکن یکی از روستاهای اطراف رشت، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب رشت محاکمه و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شدند. روزبه به اتهام توهین به خامنه‌ای به ۲ سال حبس و بابک به اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

روز شنبه ۱۱ اسفند ماه، چهار زندانی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه به نام‌های احمد تموئی، کمال حسن رمضان، حمید رحیمی و تورج اسماعیلی به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی این شهر منتقل شدند و اتهامات جدیدی به آنها تفهیم شد. طرح این اتهامات جدید تلاش اداره اطلاعات ارومیه جهت پرونده سازی برای این زندانیان است.

گفتنی است این پرونده سازی با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت زندانیان مورد اشاره در اعتصاب گسترده زندانیان و درگیریهای روی داده در مهرماه سال جاری در زندان ارومیه صورت گرفته است.

خالد حسینی یکی از فعالین کارگری، از سوی دادگاه انقلاب سنندج به طور غیابی  و به اتهام اجتماع و تبانی از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان، پس از اعدام سه زندانی سیاسی کرد، به تحمل سه سال حبس محکوم شد.

پیمان میرزازاده یکی از هنرمندان کرد اهل ارومیه که به اتهام خواندن سرودهای حماسی و همکاری با احزاب کرد مخالف نظام، بازداشت شده بود به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پیمان میرزازاده که از روز پنج‌شبنه ۲ اسفندماه ۹۷ بازداشت شده بود در تاریخ ۱۲ اسفندماه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شده بود.

قتلهای خودسرانه

بامداد روز یکشنبە ١٢ اسفندماه نیروهای حکومتی در مناطق مرزی پیرانشهر بە سوی دستەای از کولبران آتش گشودە و در نتیجە این تیراندازی یک کولبر به قتل رسید.  این کولبر جوان به نام سید واحد  احمدی  ٣٠ سالە و پدر دو فرزند می‌باشد.

  پیامهای زندانیان سیاسی به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن

زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین مریم اکبری منفرد و گلرخ ابراهیمی ایرایی با نوشتن نامه‌ای به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن، این روز را به زنان جهان تبریک گفتند.

در بخشی از این نامه آمده است:

روز جهانی زن را به زنان جهان و به زنان آزاده تبریک می‌گوییم. به تمامی زنانی که علیه حکومت‌های مرتجع و زن ستیز پیشتاز بوده و هستند، به زنان والا و رهایی که بن‌بستها و عجز و ناتوانی را در نوردیدند و همواره به تحقق آزادی و رهایی مردم و کشورشان می‌اندیشند.

به گواه اغلب کارشناسان و مدافعان حقوق زنان، ایران تنها کشوری در جهان است که هزاران زن در آن به دلیل مخالفت با ظلم وستم اعدام شده و یا زیر شکنجه به قتل رسیده‌اند. در دهه ۶۰ هزاران زن و دختر جوان و زنان باردار و مادران سالخورده به خاطر بیان عقیده اعدام شدند. 

پیام زندانی سیاسی زینب جلالیان به مناسبت روز جهانی زن

زندانی سیاسی زینب جلالیان پیامی به ‌مناسبت روز جهانی زن از زندان خوی به هموطنان فرستاد و این روز را به همه زنان تبریک گفت.

در قسمتی از پیام وی آمده است:

“ای ستمگران، نظاره‌گر بو دید و هستید، دیدید نمی‌شود با قتل‌عام، شکنجه و زندانی کردن ما زنان، جلوی حق خواهی ما را بگیرید. وقتی یک زن جوهرش با آزادی سرشته شده باشد، هیچ ظلم و زوری نمی‌تواند او را به زانو در بیاورد.

من زمانی به این حقیقت پی‌بردم که در چنگال ستمگران جمهوری اسلامی بودم. لباسهای مرا بر روی تنم پاره کردند، چشم‌هایم را بستند، دست و پایم را با زنجیر به تخت آهنی بستند و شکنجه وحشتناک مرا شروع کردند. با کابل به زیر پاهایم شلاق زدند، پاهایم خیلی وحشتناک ورم و کبود شده بودند. این قدر مرا شکنجه کردند که دیگر هیچی را احساس نمی‌کردم”.

وی در قسمتی دیگر از پیام خود اضافه می‌کند ”اگر بگویم قلم از نوشتن درد و رنجم قاصر است، مبالغه نکرده‌ام، چون من فقط یک قسمت کمی از شکنجه‌هایم را برای شما بازگو کردم. امیدوارم در این روز عزیز خاطر شما را مکدر نکرده باشم. پس ای زنان جسور و فداکار بگویید سخنی را که آتش در گفتنش دودل است،بیایید با هم بر علیه ستمگران مبارزه کنیم تا با تلاشهایمان ستمگران را از سرزمین مادریمان بیرون کنیم، تا فردا شرمنده آن زنانی که به‌خاطر آزادی و برابری جان عزیزشان را از دست دادند، نباشیم”.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)