سازمان حقوق بشر ایران، ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۷: باوجود تقلیل احکام اعدام ۱۷ زندانی در زندان مرکزی زنجان که برای اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، همچنان ۲۸ زندانی زیر حکم اعدام به سر می‌برند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، پس از «عفو»ی که به مناسبت ۲۲ بهمن ماه از سوی مقامات اعلام شد، از بین ۴۵ زندانی که در زندان مرکزی زنجان با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، احکام ۱۷ نفر به ۱۰ تا ۱۸ سال زندان کاهش پیدا کرد. با این وجود همچنان ۲۸ زندانی مواد مخدر در این زندان زیر حکم اعدام به سر می‌برند و از لحاظ قانونی هر زمان ممکن است حکم‌شان اجرا شود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «شش تن از این زندانیان موارد قتل و یا اسلحه نیز در پرونده‌های خود دارند ولی ۲۲ نفر دیگر تنها برای حمل یا خرید و فروش به اعدام محکوم شده‌اند».

گفتنی است، پرونده بیشتر این زندانیان هنوز مرحله بازبینی که پس از اصلاحات قانون مبارزه با مواد مخدر برای همه محکومان به اعدام و حبس ابد الزامی شد را طی نکرده‌ است. به نظر می‌رسد دادگاه انقلاب استان زنجان سرعت عمل کافی را برای بازبینی پرونده‌های مربوط به مواد مخدر که محکوم اعدام و یا حبس ابد دارند به خرج نمی‌دهد.

قانون جدید مجازات برای جرایم مرتبط با مواد مخدر که در آن مکانیزمی برای کاهش صدور حکم اعدام و تقلیل حکم محکومان به اعدام و حبس ابد پیش‌بینی شده بود، در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی پذیرفته شد. این قانونی در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی به تأیید رسید و آبان ماه همان سال بیش از ۵۰٪ درصد نمایندگان به آن رای دادند. در نهایت این لایحه توانست در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۶ از سد شورای نگهبان رد شود و سپس به تایید حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران رسید و از سوی وی ابلاغ و از روز ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ اجرایی شد.

گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران در خصوص اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که تعداد اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر از ۲۳۰ نفر در سال ۲۰۱۷ به ۲۴ نفر در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)