نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ ۳۰ بهمن ماه ۹۷ ؛ اخبار نقض حقوق بشر در بهمن ماه با اعدام،, بازداشت‌ های گسترده, کشته و زخمی شدن کاسبکاران و (کولبران ), ، بازداشتیهای بی پایه و اساس در پوشش (اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظام ) در شهر های مختلف کردستان ، و نقض حقوق بشر در این ماه را در بر خواهد گرفت.این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.


اعدام

به گزارش نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

در بهمن ماه نود و هفت،میتوان به شهرهای کرج ،مراغه ،قوچان ، تبریز ، نوشهر ،نور ، زنجان ،طبس و اهواز اشاره داشت که تمامی این افراد به اتهام قتل عمد پیشتر به ( اعدام ) محکوم شده بودند و در بهمن ماه( دستکم چهارده زندانی ) به دار آویخته شده اند .

در قوانین اجرای ایران این نگرانی وجود دارد عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

کولبران

به گزارش نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور ایران کولبران را در رده قاچاقچیان قرار داده و گفته بود:« آنهایی که از مرزهای غیرمجاز عبور می‌کنند دیگر کولبر نیستند، قاچاقچی هستند. قاچاق هم نکند ترددش غیرقانونی است. ما در مناطق مرزی خط قرمز نداریم. هرکس وارد منطقه مرزی شود اخطار می‌دهند و اگر توجه نکرد مورد هدف قرار می‌گیرد.»

در مناطق مرزی کردستان و مناطق مرزی سردشت ،پیرانشهر ،بانه ، سروآباد، ماکو ، سلماس ،(تعداد بیست کولبر زخمی و تعداد چهار نفر توسط نیروهای هنگ مرزی و سقوط از ارتفاع و غرق شدن ) در آب رودخانه های مرزی جان خود را از دست داده اند.این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

بازداشتی 

به گزارش نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ با نگاهی اجمالی در بهمن ماه به این مورد می توان اشاره داشت : شهروندان شهرهای مختلف کردستان را به اتهامهای واهی از جمله ( اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظام) بازداشت و تحت بازجویی و در اکثر مواقع نیز محکوم به حبس و یا فراتر از آن به اعدام محکوم می شوند .این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

در بهمن ماه نود و هفت ،در شهرهای سنندج ،سنقر ،کامیاران ،پاوه ، پیرانشهر ، ارومیه ، مریوان ، میاندوآب ،بوکان ، دهگلان ،کرمانشاه ،سرپل ذهاب ،سردشت و پاوه (دستکم سی و شش نفر بازداشت ) که اکثر این افراد هنوز تحت بازجویهای غیر قانونی بوده و حتی از دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده ی خود محروم شده و این افراد تحت شکنجه قرار گرفته و هر آنچه که خواسته ی دستگاه های مربوطه باشد باید به انجام رسیده و صرفا این افراد قربانی سیاستهای غلط دولت شده اند. در بسیاری از مواقع این افراد به حبسهای طویل المدت محکوم شده و از خدمات اجتماعی نیز محروم میباشند.

این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروه‌های مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمی‌تواند بازتاب‌دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)