وکیل مدافع اولیای دم کاووس سیدامامی از متهمان پرونده محیط زیست طی نامه‌ای به بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه خواهان اجرای ماده ۳۰ اساسنامه سازمان صداوسیما و حضور خانواده سیدامامی در تلویزیون جهت پاسخگویی مسئولان صداوسیما به اتهامات و مسائل مطروحه علیه کاووس سیدامامی شد. پیشتر در پی پخش مستندی با عنوان «منطقه ممنوعه»، خانواده سیدامامی موارد مطرح شده در این مستند را مصداق نشر اکاذیب و توهین و افترا دانستند و بر همین اساس از سازمان صداوسیما شکایت کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، پیام درفشان وکیل مدافع خانواده کاووس سید امامی در نامه ای به بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه نوشته است: برابر اصل ۲۲ قانون اساسی که در ماده ۳۰ الحاقی به قانون اساسنامه سازمان صدا و سیما تجسم یافته است درخواست رعایت حقوق قانونی برای امکان پاسخگویی به مواردی که از صدا و سیما پخش شده است را دارم.

این وکیل دادگستری در نامه خود اضافه کرده است: همان گونه که مستحضرید ماده ۳۰ الحاقی به قانون اساسنامه سازمان صدا و سیما بیان می‌دارد که چنانچه در برنامه های پخش شده سازمان مطالبی مشتمل بر توهین، افترا یا خلاف واقع نسبت به هر شخص باشد یا به هر نحوی اظهارات اشخاص تحریف شود مدعی می تواند اعتراض خود را کتبا به صدا و سیما منعکس کند و این سازمان در صورت قبولی اعتراض ظرف ۲۴ ساعت پاسخ وی را به صورت عادلانه و حداقل ۲ برابر زمان اصل مطلب در همان برنامه و ساعت و در همان شبکه به صورت رایگان پخش کند.

درفشان که پیشتر به وکالت از خانواده سید امامی از رئیس و معاون صدا و سیما و همچنین مدیر پخش شبکه دو و عوامل تهیه مستندی تحت عنوان «منطقه ممنوعه» به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده است افزود: اگر صدا و سیما و طرف مقابل به توافق نرسند مدعی می تواند موضوع را برای رسیدگی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما به عنوان مرجع تشخیص وقوع توهین و افترا منعکس کند و شورای موظف است در اسرع وقت به مسئله رسیدگی کرده، در صورتی که حق را به ذینفع دهد، نظر خود را به سازمان صدا و سیما ابلاغ کند و این سازمان موظف است پاسخ ذینفع را به شرط آنکه متضمن توهین و افترا به کسی نباشد به طور رایگان پخش کند.

وکیل مدافع خانواده سید امامی توضیح داد: در نامه‌ای که به بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه نوشتیم کتبا اجرای ماده ۳۰ اساسنامه سازمان صدا و سیما را درخواست کردیم تا طبق قانون به موکلانم فرصت حضور و پاسخگویی در همان برنامه داده شود.

طی ماه گذشته نیز وکیل مدافع اولیای دم کاووس سیدامامی از ارائه تقاضای موکلانش به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت مبنی بر احضار مجدد مسئولان صداوسیما و تلاش برای رفع ممنوع الخروجی مادرشان خبر داد.

در پی پخش مستندی با عنوان «منطقه ممنوعه»، خانواده کاووس سید امامی موارد مطرح شده در این مستند را مصداق نشر اکاذیب و توهین و افترا دانستند و بر همین اساس از رییس سازمان صداوسیما، معاونت سیاسی سازمان صداوسیما، مدیر شبکه دو و عوامل و سازندگان برنامه ۲۰:۳۰ شکایت کرده بودند.

وکیل مدافع خانواده کاووس سیدامامی پیشتر گفته بود: “ایراد ما به صداوسیما این است که وقتی باید قانون موقوفی تعقیب صادر می‌شده چرا به موضوع کسی پرداخته‌اید که حتی به دادگاه نرفته و حکمش اثبات نشده و چرا شما تحت عنوان جاسوس این موضوع را مطرح کردید”.

کاووس سید امامی از فعالان محیط زیست در بهمن ماه ۹۶ همراه با تعداد دیگری از فعالان محیط زیست به اتهام مرتبط بودن با یک پرونده جاسوسی بازداشت شدند. دو هفته بعد از بازداشت به خانواده کاووس سیدامامی اطلاع داده شد که او در زندان جان باخته است. پس از آن دادستان تهران در مورد پرونده وی مدعی شد: “پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، از بازجویی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست کرده بود که مورد پذیرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد”.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)