به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۶ بهمن تا روز جمعه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، بازداشتهای خودسرانه و صدور احکام حبس، قتل و اذیت و آزار زندانیان بودیم.

اعدام
در هفته‌ای که گذشت دست‌کم ۳ زندانی در زندان‌های مختلف ایران به دار آویخته شدند. 

صبح روز سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه حکم اعدام یک زندانی به نام کریم محبی اهل تبریز در زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمد. این زندانی از چهار سال قبل به اتهام قتل عمد بازداشت شده بود.

در همین روز یک زندانی ۶۶ ساله نیز در زندان نور در استان مازندران به دار آویخته شد.

صبح روز چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه حکم اعدام یک زن که به اتهام قتل همسرش به قصاص نفس محکوم شده بود در زندان نوشهر به اجرا درآمد. وی از ۶ سال پیش در زندان به سر می برد.

شایان ذکر است که صبح روز چهارشنبه سوم بهمن ماه  نیز یک زندانی در زندان مرکزی زنجان به دار آویخته شده بود که خبر آن در هفته ای که گذشت منتشر گردید.

بازداشتها

روز شنبه ۶ بهمن ماه حسین رضایی دبیر کل کانون صنفی فرهنگیان استان بوشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.    

روز شنبه ۶ بهمن علی والایی شهروند اهل سرپل ذهاب پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان به اتهام همکاری با احزاب کردی بازداشت شد.

روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ناهید بهشید یکی از هواداران محمدعلی طاهری در یورش نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. ماموران امنیتی درب منزل او را شکسته و با تهدید به منزل وی وارد شده، میزانی از وسایل شخصی او و همسرش از جمله تعدادی کتاب، گذرنامه، لوح فشرده و تلفن‌ همراه‌شان را ضبط و با خود بردند.

روز دوشنبه ۸ بهمن اکبر گویلی از فعالان مدنی ساکن سنندج پس از احضار، بازداشت شده و جهت سپری نمودن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

فرهاد ملکی از سوی دادگاه انقلاب سقز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کردی بازداشت و جهت تحمل یک سال حبس تعزیری راهی زندان سقز شد.

روز دوشنبه ۸ بهمن فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران همزمان منزل این شهروند بهایی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی وی را ضبط کردند.

نیروهای اداره اطلاعات ارومیه روز دوشنبه ۸ بهمن یک جوان ۲۱ ساله به نام سیاوش مصطفی زاده را در بازار دلار فروشان شهرستان سردشت بازداشت کرده و پول‌های وی را نیز ضبط و با خود بردند.

نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر روز دوشنبه یک شهروند کرد به نام رزگار محمدی اهل بخش لاجان این شهر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

عباس قادرزاده کولبر اهل سقز و ساکن بانه که از روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ۹۷ مفقود شده بود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

این کولبر روز دوشنبه در حالی که دو تن از کولبران همراهش براثر تیراندازی نیروهای نظامی از مسیر خارج شده و از سرما جانشان را از دست داده بودند ناپدیده شده و از آن زمان مردم منطقه برای جستجوی وی تلاش می‌کردند.

  عصر روز  سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط ماموران کلانتری ۱۱فردیس کرج بازداشت شد. وی هم اکنون در زندان اوین محبوس است. به فاصله چند ساعت پس از بازداشت آقای عظیم زاده، خانم پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز توسط مأموران کلانتری ۱۱ فردیس کرج بازداشت شد. پروین محمدی به زندان کچویی کرج منتقل شده است.

روز سه شنبه ۹ بهمن نیروهای امنیتی در شهر سنندج یک دانشجوی کرد به نام شاپور ویسی را به اتهام همکاری با احزاب کردی بازداشت کردند.

روز سه شنبه ۹ بهمن سعید صادقی فر یک شاعر و فعال آذربایجانی در محل کار خود در شهر اردبیل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات اردبیل منتقل شد.

شاهین برزگر فعال آذربایجانی اهل تبریز روز چهارشنبه ۱۰ بهمن جهت تحمل محکومیت سه ماهه خود راهی زندان تبریز شد. دلیل محکومیت وی در ارتباط با شرکت در مراسم خاکسپاری حسن دمیرچی زندانی سابق و از چهره‌های شناخته شده هنری در آذربایجان بوده است.

احضاریه‌ها و تهدیدها

  روز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر به دادسرای ویژه روحانیت شهرستان گرگان احضار شده و به مدت ۷ ساعت تحت بازجویی قرار گرفت. وی تهدید شده است که در صورتی که به انتقادات خود از برخی سیاست‌ها ادامه بدهد ممنوع‌المنبر و از امامت جمعه منع خواهد شد.

زانیار دباغیان فعال کارگری اهل شهر سنندج جهت محاکمه و بازجویی و رسیدگی به پرونده اش به شعبه دوم کیفری ۱۰۲ دادگاه این شهر احضار شد.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

شکوفه یداللهی یکی از زنان درویش زندانی قدرت تکلم خود را از دست داده است. استنشاق هوای آلوده به دود مواد مخدر و دخانیات در زندان قرچک ورامین باعث تشدید سردردهای مزمن، بی‌حالی و ضعف شکوفه یداللهی شده است. وی از شدت سردرد و ضعف، توان حرکت و حتی تکلم خود را از دست داده است. 

حکم قطع دست یک زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به اجرای احکام رفت. دادگاه کیفری ویژه نوجوانان ارومیه که کسری کرمی، زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه را به اتهام سرقت به قطع دست محکوم کرده بود، به این زندانی اطلاع داده است .حکم او در روزهای اخیر به شعبه ۹ واحد اجرای احکام این زندان رفته است.

صمد فرهادی زندانی محبوس در زندان رجایی شهر پس از اقدام به خودکشی دست به اعتصاب غذا زده است. مسئولان زندان رجایی شهر صمد فرهادی را همچنان در سلول انفرادی قرنطینه زندان رجایی شهر با شرایط جسمی وخیم محبوس کرده اند.


سعید دوراندیش و احمد ایرانی‌خواه دو درویش محبوس در زندان فشافویه که در اعتراض به خلف وعده‌ی ۱۵۰روزه‌ مسئولان زندان برای تجمیع درویشان از حضور در آمار زندان خودداری کرده بودند، توسط مسئولین زندان تهدید شدند.

مسئولان زندان تهران بزرگ با نقشه‌ی قبلی و به قصد خارج کردن این دو نفر از بند، آنان را به بهانه‌ی اعزام به بهداری به افسرنگهبانی بند فرامی‌خوانند اما این دو درویش با اعلام این که درخواستی مبنی بر اعزام به بهداری نداشته‌اند از بند خارج نمی‌شوند. خودداری این دو درویش در خروج از بند به توهین، تهدید و فحاشی افسرنگهبانان زندان منجر شده است. مسئولان زندان فشافویه این دو درویش را از حق تلفن محروم کرده‌اند.

به رغم گذشت ۵ ماه از عمل جراحی دست زندانی سیاسی آرش صادقی، مسئولان زندان رجایی شهر کرج از اعزام وی به بیمارستان برای ادامه درمان جلوگیری می‌کنند. آرش صادقی که از ناحیه دست به سرطان بدخیم کندروسارکوم مبتلا شده با تاخیر بسیار مورد عمل جراحی خارج کردن تومور از ناحیه دست راست قرار گرفت. اما به علت انتقال زودهنگام از بیمارستان به زندان، از رسیدگی‌های ضروری پس از عمل جراحی سنگین محروم بوده و به دلیل درمان نیمه کاره، دست وی از ناحیه جراحی شده به شدت عفونت کرده و دچار تورم شده است. علاوه بر این عصب‌های حسی دست وی نیز از کار افتاده است.

صدور احکام

دادگاه کیفری لالی یک شهروند خوزستانی را به اتهام سرقت مرغ به سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

محمدعلی زحمتکش فعال صنفی معلمان روز دوشنبه ۸ بهمن توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به دو سال حبس تعزیری و یک سال تبعید به شهرستان ارسنجان محکوم شد. اتهامات مطروحه علیه این معلم تبلیغ علیه نظام و توهین به خمینی عنوان شده است.

دستگاه قضایی ایران شش شهروند اهل اشنویه را به اتهام همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران، مجموعا به ۱۶ سال و ۶ ماه حبس محکوم کرد.

احکام صادره به شرح زیر می‌باشد:

یونس شریفی محکوم به سه سال و شش ماه حبس

فتاح علیکرد محکوم به سه سال و شش ماه حبس

حامد ظریفه محکوم به سه سال حبس

محمد محمود تاش محکوم به دو سال و شش ماه حبس

مجید دریایی محکوم به دو سال حبس

محمدامین فضلی محکوم به دو سال حبس

قتل
روز یکشنبه هفتم بهمن‌ماه، گروهی از کولبران کُرد در مرز ماکو در کمین نیروهای نظامی حکومت ایران افتاده‌ و در پی تیراندازی این نیروها، یک کولبر جوان به نام “حسین بلخکانلو اقدم” جان خود را از دست داد.

همچنین شامگاه دوشنبه ۸ بهمن ماه نیروهای مسلح ایران به گروهی از کولبران در حوالی روستای برویشکانی از توابع بخش” نه‌نور”  حمله کردند که در جریان این حمله دسته ای از کولبران برای نجات جان خود از مسیر خارج شده و در پی گم کردن راه و برف و بوران ۲ تن از آنان به نام‌های سامان صالحی ۲۲ ساله اهل سقز و محمد کریمی اهل بانه براثر سرمازدگی جان خود را از دست دادند. جسد این دو نفر توسط مردم محل پیدا شد.

وضعیت زندان‌ها

زندان رجایی شهر کرج

  مأموران و عوامل زندان رجایی شهر کرج از جیره غذایی و سهمیه نان روزانه زندانبان کاسته و آن را در فروشگاه زندان به زندانیان می فروشند. مأموران زندان، روزانه نان لواش بسته بندی شده که همان نان جیره و سهمیه‌ روزانه زندانیان می‌باشد را از طریق فروشگاه هر بند به زندانیان میفروشند. این اقدام ضدانسانی در حالی است که بیشتر زندانیان توان و امکان خرید نان از فروشگاه را بخاطر گرانی قیمت های تعیین شده ندارند و گرسنگی می‌کشند.


زندان اوین

در بندهای زندان اوین  تراکم جمعیت بسیار بالاست. در یک اتاق ۲۰ تا ۲۵ نفر زندانی هستند که اکثریت کف خواب هستند.

غذای زندان بسیار بی کیفیت است از سویای مخصوص طیور در غذاها استفاده می شود و اصلا قابل خوردن نیست. سبزیجات و مواد پروتئینی اصلا وجود ندارد. برنج نیم پز به علاوه سویا غذای روزانه زندانیان است.
فروشگاه، برخی مواد غذایی را با کیفیت نامرغوب، در میزان محدود، با قیمتی بسیار هنگفت به فروش می رساند. قیمت اجناس حداقل ۲۰ درصد گرانتر از قیمت معمول بیرون از زندان است.
فروشگاه هر بیست روز یکبار میوه می آورد که علاوه بر کیفیت پایین، قیمت بالایی دارد. بر اساس آیین نامه زندان با هر وعده غذایی یک نان بایستی به زندانی داده شود. اما هم اکنون سهمیه نان در کل روز یک و نیم نان لواش با کیفیت بسیار پایین است.

همچنین بر اساس سهمیه، به هر زندانی می بایست هرماه یک ژیلت، یک تاید، یک شامپو و یک حوله کوچک، خمیردندان و مسواک داده شود. الان ۴ ماه است که خمیردندان و مسواک و حوله کلا حذف شده است. بقیه مواد بهداشتی را تقریبا به نصف تقلیل داده و شامپو هر دو ماه یک عدد داده می شود.
در خصوص بیماری ها رسیدگی وجود ندارد. حتی برای سرماخوردگی نیز دارو و درمان نیست. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)