اول فوریه ۲۰۱۹

آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران

آقایان گرامی:

به نمایندگی از طرف اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در سطح کشوری و اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا (انتاریو)، ما نگرانی عمیق خود را نسبت به حملات اخیر به فعالین کارگری و رهبران سندیکایی در ایران اعلام و آن را شدیدا محکوم می‌کنیم. به عنوان بزرگ ترین اتحادیه کارگری کانادا با ۶۸۰ هزار عضو در سراسر کشور، که شامل ۲۷۰ هزار عضو در انتاریو می‌شود، ما از سنتی قوی در برقراری پیوند و همبستگی بین کارگران در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران، برخورداریم. اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا اخیرا از قطعنامه اضطراری کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری (آی تی یو سی) مبنی برخواست آزادی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل بخشی و علی نجاتی و دیگر کارگران و دانشجویان زندانی اعلام حمایت کرده است.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸ در جریان اعتصاب کارگران نیشکر (هفت تپه) دستگیر شدند. خبر آزادی آنان به قید وثیقه در دسامبر ۲۰۱۸ از نگرانی ما کاست. اما از شنیدن گزارشات هولناک مبنی بر شکنجه شدن آنان به دست نیروهای انتظامی و مقامات وزارت اطلاعات در شهرهای شوش و اهواز، شدیدا مضطرب گشتیم. در حال حاضر، پس از مطلع شدن از دستگیری مجدد آنان در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۹ ما نگران امنیت آنان می‌باشیم.

ما معتقدیم که این فعالین به خاطر اینکه تصمیم گرفتند در مورد شکنجه‌های خویش در حین بازداشت رو به جامعه و عموم صحبت کنند، مجددا دستگیر شده‌اند. تلاش برای بی اعتبار کردن افشاگری این فعالین با پخش اعترافات دروغین از کانال تلویزیون دولتی (صدا و سیما) درست یک روز پیش از دستگیری مجدد آنان صورت گرفت. باور عمومی این است که این ” اعترافات” از طریق تهدید، ضرب و شتم و شکنجه بدست آمده است. سازمان عفو بین الملل در بیانه مطبوعاتی خویش و گزارش‌های اخیرش تایید می‌کند که بازداشت شدگان مجبور بوده‌اند “اعتراف” کنند در تبانی با گروه‌های مارکسیستی و کمونیستی خارج از کشور می‌خواسته‌اند نظام سیاسی را از طریق اعتصاب و تظاهرات سرنگون کنند.

ما همچنین عمیقا نگران امنیت و آزادی اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، بویژه همکاران خود رضا شهابی و حسن سعیدی، هستیم که در این به اصلاح ” مستند” به عنوان شرکت کنندگان در ” طراحی سوخته” مورد هدف قرار گرفته‌اند.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا از مبارزات کارگران در ایران برای حق تشکل و علیه خصوصی سازی، فساد مالی وعدم پرداخت به موقع دستمزد‌ها حمایت می‌کند، و در عین حال همچنین خواهان پایان یافتن تحریم‌های اقتصادی دولت امریکا علیه ایران می‌باشد. جلوه دادن کارگران و رهبران سندیکایی به عنوان تهدیدی علیه امنیت ملی و جرم دانستن ارتباطات عمومی و همبستگی بین المللی بین کارگران در نقاط مختلف جهان، همگی به معنای نقض حقوق به رسمیت شناخته شده کارگری و انسانی در سطح بین المللی می‌باشند.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا از دولت ایران می‌خواهد که برای انجام اقدامات مشخص و فوری زیر قدم بر دارد:

۱. اسماعیل بخشی، علی نجاتی، سپیده قلیان و دیگر کارگران، معلمان و دانشجویان زندانی در ایران را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند؛

۲. به اذیت و آزار و تحت تعقیب قرار دادن کارگران و فعالین سندیکایی در ایران از جمله اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، کانون صنفی معلمان ایران، کارگران فولاد اهواز پایان دهد؛

۳. به اذیت و آزار فعالین کارگری و اجتماعی زندانی و اعتراف گیری اجباری از زندانیان سیاسی پایان دهد. همه اعتراف‌های اجباری باید باطل و بی اعتبار اعلام شوند؛

۴. یک هیئت تحقیق عمومی، شامل وکلای مستقل و مدافعان حقوق کارگران و حقوق انسانی، ایجاد گردد تا بطور مستقل و شفاف اتهامات مبنی بر اعمال شکنجه و بد رفتاری نسبت به فعالین کارگری زندانی و دیگر زندانیان سیاسی را بررسی کند و نقض کنندگان حقوق انسانی را بر اساس آن مجازات نماید؛ و

۵. حق تشکل و حق اعتصاب کارگران در بخشهای دولتی (عمومی) و خصوصی را بر مبنای استاندارد‌های بین المللی کار مندرج در مقاوله نامه‌های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار را کاملا رعایت کند و به آن احترام بگذارد.

با احترام،

مارک هانکوک؛ رئیس کشوری

فرد هان، رئیس اونتاریو.

رونوشت:
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران – شورای عالی حقوق بشر
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل،
هلن لاوردیه، نماینده مجلس، نماینده امور خارجه از حزب نیو دمکرات کانادا
سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه
فدراسیون بین المللی کارگران خدمات عمومی (پی اس آی)
کنگره کار کانادا (سی ال سی)
فرید پرتوی و زولوما یانگ، روسای مشترک، کمیته همبستگی بین المللی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو

ترجمه و باز انتشار از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
Email: vsyndica@gmail. com
Website: www. vahedsyndica. com
Telegram: @vahedsyndica

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)