نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷ ؛ نویسنده  در بخشی از این مطالب به آسیب های اجتماعی پرداخته و در بخشی دیگر به سانسور و اخبار اشاره داشته و به این نکته تاکید دارد که هر اتفاق و یا واقعه ای در جامعه رخ می دهد بدونه سانسور  باید به مردم منتقل شود تا در روند بی اعتمادی در جامعه افزوده نشود.


بیشتر بخوانید….
پلاسکو فرو ریخت. گرد وخاک کشور همسایه، اهوازی‌ها را خفه کرد. دریاچه ارومیه خشک شد و اصفهانی‌ها آب زاینده رود را به خاطره‌ها سپردند،، کولبرها پشت مرزهای کردستان ماندند، اما هیچ کدام به اندازه حادثه اخیر مدرسه معین در غرب تهران، تن جامعه ایران را نلرزاند. مردم ایران همه نوع مصیبت‌ها و مشکلات را تاب آوردند، ولی شکل مصیبت‌ها با هم فرق دارند، به همین دلیل نمی‌توان به راحتی ازکنار بعضی اتفاقات گذشت، رویداد مدرسه معین تهران نه به دلیل عمق وگستردگی آن، بلکه به دلیل سقوط همه ارزش‌هائی که جامعه ایران سال‌ها و قرن‌ها برای حفظ آن تلاش کرده بود، فاجعه بارتر است.

و در ادامه : البته این اتفاق به نحوی قابل پیش‌بینی بود، چون ازخیلی وقت پیش آژیر قرمز آسیب‌های اجتماعی در ایران به صدا درآمده است، فقط کسی به آن توجه نمی‌کند، به همین خاطر تکرار چنین رویدادهای فاجعه باری نباید زیاد دور از انتظار باشد، مادامی که برای رفع آن به شکل صحیح و ریشه‌ای اقدامی نشود. متاسفانه در بسیار موارد در برخورد با چنین اتفاقاتی، هم قانون و قانون‌گذار هم مجری قانون و مهم‌تر از آن افکار عمومی با خشونت و تنبیه می‌خواهند جلوی تکرار آن را بگیرند و با بی‌ اخلاقی خواندن فرد خاطی سعی در پاک کردن اصل صورت مسئله را دارند، تا بدین شکل و به نوعی با فاجعه رو در رو نشوند و از آن فرار کنند، چون به شکلی هم خود مقصراند و هم دخالت دارند.

ادامه می دهد که : درحال حاضر شوک حاصل از این فاجعه، باعث ‌شده راه چاره‌ای به غیر از خشونت ارائه ندهند و عجولانه به ساده‌ترین راه روی آورند و به تندی و به دور از بررسی ریشه‌ای آن، واکنش نشان می‌دهند، تا بدین طریق نیز خود را تسلا دهند، ولی آیا می‌دانید این گونه واکنش‌ها باعث تشدید آسیب‌ها می‌شود؟ حال چه باید کرد تا از تکرار چنین فجایعی جلوگیری شود؟ لازم است بدانیم درعلل این اتفاقات هیچ کسی بری نیست،یعنی کل جامعه به نسبت کم و زیاد مقصراند. شفاف‌سازی و اطلاع رسانی صحیح و به موقع بدون هیچ ملاحظه کاری، باعث اعتماد مردم به دستگاه‌های اجرائی و تصمیم گیرنده می‌شود و سطح عصبانیت و خشم مردم حاصل از پنهان کاری ماجرا را پایین می‌آورد.

البته خود سانسوری رسانه‌ها هم به این فاجعه بیشتر تداوم می‌بخشد. رعایت این رفتارها که عنوان شد، در برخورد با آسیب‌های اجتماعی خشونت را به میزان زیادی در واکنش‌ها پایین می‌آورد. چون خشونت زمینه ساز تکرار چنین فاجعه‌هائی به نحو و در اشکال مختلف است و همچنان صورت مسئله را در جای خود باقی می‌گذارد.

و در پایان نویسنده اینگونه گفتگوی خود را جمع بندی نمود : مقصر دانستن فرد هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. درکل جامعه باید فاجعه را باور کند، در مقابل آن تاب بیاورد و بدور از هیاهو برای آن راه حل بیابد. که سبب آشفتگی، ناامنی روانی، سردرگمی و اشتباه نشود، به همین خاطر ناظم باید نظم بیابدعنوان شد، دربرخورد با آسیب‌های اجتماعی خشونت را به میزان زیادی در واکنش‌ها پایین می‌آورد. چون خشونت زمینه ساز تکرار چنین فاجعه‌هائی به نحو و در اشکال مختلف است و همچنان صورت مسئله را درجای خود باقی می‌گذارد. مقصر دانستن فرد هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

نویسنده : فرانک الماسی

نظر نویسنده بازتاب دیدگاه این وب سایت نمی باشد .

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com