سازمان حقوق بشر ایران، ۲۲ دی ماه ۱۳۹۷: روز چهارشنبه هفته جاری ۱۲ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. اطلاعات جدید نشان می‌دهد که هفته پیش از آن نیز حکم اعدام ۵ زندانی بصورت مخفیانه در این زندان به اجرا درآمده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه، حکم اعدام ۱۲ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمده است. این زندانیان همگی با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند و روز دوشنبه ۱۷ دی ماه در یک گروه ۱۵ نفری جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت سه تن از زندانیانی که در این روز حکم اعدامشان به اجرا درآمد محسن رضایی از بند ۱، رضا فرمانجو از بند ۶ و برات‌علی رحیمی از بند ۱۰ احراز شده است.

محسن رضایی ۳۴ ساله در اعتراض به روند رسیدگی غیرعادلانه به پرونده‌اش و شکنجه هایی که در طی مدت بازداشت بر او اعمال شده بود، دوبار در زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده بود.

یک از دوستان محسن رضایی در خصوص پرونده وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “حمید شهریاری معاون رئیس قوه قضاییه به دلایلی که برای ما هم روشن نیست تصمیم داشت محسن رضایی را اعدام کند. اکنون هم که مدیریت قوه قضائیه در حال تغییر است، با اینکه حکم اعدام محسن رضایی توقف خورده بود، حکم را به اجرا درآوردند.” وی همچنین افزود: “محسن همیشه میگفت، آمده اند در خانه‌ام و زنم را کشتند و یک چاقو هم به من فرو کردند و بعد هم یک سال شکنجه‌ام کردند تا به قتل ناکرده همسرم اعتراف کنم”.

خبرگزاری هرانا پیشتر در پی انتشار خبر اعتصاب غذای محسن رضایی از قول وی نوشته بود: “در یکسالی که در اگاهی بودم بسیار شکنجه دیدم، کشیدن ناخن شصت پایم که عفونت شدید کرد چون در انفرادی بودم ویکی از دنده هام شکست زیر شکنجه که مدت زیادی تنفسم بسیار مشکل بود وبسیار سختی کشیدم بخیه هایی در دهانم بابت جراحی لثه که چندروز قبل از این اتفاقات انجام شده بود وبخیه‌ها مانده بود بدون رسیدگی به بخیه‌ها یکسال ماند وصورتم بسیار ورم کرده بود واصلا هرچه میگفتم که این بخیه‌ها باید کشیده شود اصلا ترتیب اثر ندادند که خودم با قاشق پلاستیکی بعد از یکسال به زحمت کشیدمشان که عفونت شدیدی کرده بود بعد از دادگاه اولم سکته کردم ویکسال بعد دومین سکته رو زدم که سه ماه نابینا بودم وحرکت نداشتم وبعد مشکلات کبد بهم روی اوردوبعد معده وروده ودر تاریخ ۹۶/۴/۲۹سکته سوم که الان وصعیت خوبی ندارم”

گفتنی است، روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه نیز حکم اعدام ۵ زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، در همین زندان به صورت مخفیانه به اجرا درآمده است. اسامی و جزئیات پرونده این پنج زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نشده است.

رسانه‌های داخل ایران تا کنون به اعدام این ۱۷ زندانی اشاره‌ای نکرده اند.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

تصویر سمت راست محسن رضایی و تصویر سمت چپ رضا فرمانجو.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com