بیانیه نشویل که در برخی محافل از آن به عنوان مانیفست نشویل نیز نام برده می‌شود، یک اعلامیه اعتقادی مسیحیت انجیلی است. این بیانیه اولین بار در اواخر آگوست ۲۰۱۷ طی کنفرانس «آزادی اخلاق و ادیان» که توسط کنوانسیون باپتیست جنوبی در شهر نشویلِ ایالت تِنِسی واقع در ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود، منتشر شد.
بیانیه نشویل در تاریخ ۲۹ آگوست ۲۰۱۹ نیز به صورت آنلاین منتشر شد و توسط ۱۵۰ نفر از رهبران مسیحیان اوانجلیک (بشارتی) امضا شده است. این اعلامیه متشکل از یک مقدمه و ۱۴ مقاله می‌باشد.
نکته مهم و قابل بحث در مورد بیانیه نشویل این است که یک نسخه مشخص از جنسیت و دیدگاهی سنتی نسبت به سکسشوالیته را ارائه می‌دهد. این بیانیه با تأکید بر دستورات خداوند و کتاب مقدس، روابط جنسی را فقط میان زن و مرد به رسمیت می‌شناسد و هر گونه همجنس‌گرایی را مغایر با اصول اخلاقی انسانی می‌داند و به صراحت با دگرباشان جنسی مخالفت می‌کند و روابط غیر دگرجنس‌گرا (زن و مرد) را معادل فساد و زنا می‌داند. اعلامیه نشویل ازدواج را فقط میان زن و‌ مرد جایز می‌داند و امضا کنندگان آن با ازدواج همجنس‌گرایان مخالف هستند.
در مخالفت با بیانیه نشویل اعتراضات فراوانی شکل گرفت و توسط جامعه دگرباشان جنسی کمپین‌های متعددی به راه افتاد. همچنین گروهی از مسیحیان و برخی چهره‌های سرشناس به صراحت مخالفت خود را با آن اعلام کردند.
بیانیه نشویل به کرات مسیحیان را به اصول اعتقادی مسیحیت دعوت می‌کند و از آنها می‌خواهد روابط زناشویی داشته باشند، ازدواج کنند و طبق فرامین کتاب مقدس رابطه جنسی داشته باشند.
برخی بخش‌های این بیانیه در مخالف با دگرباشان جنسی به شرح زیر می‌باشد:
– خداوند ازدواج را به عنوان یک پیوند مادام‌العمر میان زن و مرد قرار داده است و این ازدواج به معنی عشق میان عیسی مسیح و عروس او‌ کلیسا است.
– ما مخالفیم که مفهوم ازدواج در نزد پروردگار همجنس‌گرایی، روابط چندگانه و چند نفره است. ما همچنین انکار خواهیم کرد که ازدواج صرفا یک قرارداد انسانی است.
– ما باور داریم که هویت ما به عنوان مرد یا زن، توسط اراده مقدس پروردگار در خلقت تعیین می‌شود. همان‌گونه که در کتاب مقدس نیز به آن اشاره شده است. افرادی که هویت خود را آگاهانه به عنوان همجنس‌گرا یا ترنسجندر اظهار می‌کنند، مغایر اهداف مقدس است.
– ما معتقدیم پذیرش و تأیید همجنس‌گرایی [کثیف] و ترنسجدرها گناه است.
– ما معتقدیم برکت خداوند به وسیله عیسی مسیح می‌تواند به افراد کمک کند با درک نادرست خود از هویت جنسی‌شان مبارزه کند و از راه صبر و‌ شکیبایی و ارتباط با خداوند جنسیت بیولوژیکی خود به عنوان زن یا مرد را بپذیرند.
– سازگاری دگرباشان جنسی با اهداف و فرامین الهی مغایر  است.
 
در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۹ نسخه هلندی بیانیه نشویل با امضای ۲۰۰ نفر در هلند منتشر شد. اغلب امضاکنندگان آن در هلند کشیش‌ و اعضای کلیساهای مختلف از جمله چند کلیسای ارتودکس هستند. اما در میان آنها امضای رهبر حزب SGP در پارلمان هلند آقای «کیس فان دِر استای» نیز دیده می‌شود که اعتراضات بسیاری را برانگیخت. فرانسیس فاخ بروکهاوزن، سفیر روز افتخار هلند (Gay Pride) علیه آقای فان‌دِر استای به علت همجنس‌گرا ستیزی، تبعیض و امضای اعلامیه نشویل شکایت کرد.
وزارت دادگستری هلند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد امکان مجازات برای این موضوع وجود دارد و آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.
کلیسای پروتستان آمستردام سریعا در مخالفت با بیانیه نشویل، پرچم رنگین‌کمانی دگرباشان‌جنسی را بر ورودی ساختمان کلیسا بر افراشت و اعلام کرد که این کار به این معناست ورود برای همگان آزاد است. به دنبال آن در هلند کمپینی برای مقابله و مخالفت با بیانیه نشویل و حمایت از دگرباشان جنسی به راه افتاد و بسیاری از ساختمان‌های ادارات دولتی و شهرداری‌ها، پرچم رنگین‌کمانی دگرباشان جنسی را در مقابل ساختمان‌های خود برافراشتند.
 

یرافراشتن پرچم رنگین‌کمانی دگرباشان جنسی بر ورودی کلیسای پروتستان آمستردام

 

 

 

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com