به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۸ دی تا روز جمعه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۷ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، موج گسترده ای از بازداشتهای خودسرانه و صدور احکام حبس و اذیت و آزار زندانیان بودیم.

اعدام:

در هفته‌ای که گذشت دست‌کم ۴ زندانی در زندان‌های ایران به دار آویخته شدند.

روز یکشنبه ۹ دی‌ماه دو زندانی به نام های «جواد.س و حسین.چ» در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.

صبح روز دوشنبه ۱۰ دی ماه ۹۷، یک زندانی به نام زمان رضایی در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد.

صبح روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه  یک زندانی به نام مجید خمامی اصل، اهل گیلان در زندان نوشهر به دار آویخته شد.

گفتنی است که روز یکشنبه ۹ دی ماه چهار تن از زندانیان در زندان مرکزی ارومیه برای اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بودند که از این چهار نفر دست کم یک نفر به نام زمان رضایی اعدام شده است و از سرنوشت سایرین اطلاعی در دست نیست.

بازداشتها:

روز شنبه ۸ دی‌ماه دلنیا صبوری و روژین ابراهیمی، دو شهروند اهل کامیاران، جهت تحمل حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به زندان کامیاران منتقل شدند. 

روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه دست کم چهار تن از فعالان آذربایجانی به نامهای سهند معالی، وحید نوراحمدی، حیدر مزینی و محمد رنجبری در شهر سراب از توابع استان آذربایجان شرقی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. همزمان گزارش شده است واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب اردیبل خبر از محکومیت عباس لسانی، از فعالان شناخته شده آذربایجانی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام داد.

در هفته ای که گذشت مأموران اطلاعات با یورش به منزل احسان بلوچ‌زهی در شهرستان سراوان، بدون ارئه حکم قضایی به بازرسی خانه وی پرداخته و سپس او را بازداشت کردند.

در هفته ای که گذشت شش تن از اهالی شهرهای سنندج، کامیاران، پاوه و ارومیه به صورت جداگانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه یک شهروند کرد از فعالان محیط زیست به نام هادی کمانگر اهل شهرستان کامیاران توسط نیروهای اطلاعات بازداشت شد. نیروهای اطلاعاتی به منزل شخصی این شهروند کرد یورش برده و پس از ضبط وسایل شخصی وی، او را بازداشت کردند.

روز سه شنبه ۱۱ دی‌ماه نیز دو شهروند اهل کامیاران به نامهای رضا اسدی و فاضل قیطاسی که از فعالان محیط زیست می‌باشند به اتهام همکاری با احزاب کرد اپوزیسیون از سوی مأموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شدند. 

احضاریه ها و تهدیدها:

دو فعال آذربایجانی ساکن ارومیه به نامهای رضا جعفرلو و اکبر قلیزاده روز سه شنبه ۱۱ دی‌ماه به شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند. در این ابلاغیه اتهامات مطروحه علیه این دو شهروند «تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه و دسته ها با هدف برهم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

روز چهارشنبه ۱۲ دی مولوی عبدالجلیل نعمانی، روحانی اهل سنت بلوچ و مدیر یک مدرسه دینی در شهر سرباز طی تماس تلفنی به اداره اطلاعات راسک احضار شد. در این احضاریه از وی خواسته شده به همراه یکی از طلبه‌های مدرسه به نام بلال خندان در ستاد خبری راسک حاضر شوند.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان:

روز سه شنبه ۱۱ دی ماه ۹۷ یک زندانی بنام عمر رسولی در زندان مرکزی ارومیه بر اثر فشارهای روحی و روانی زندان فوت کرد. عمر رسولی ۶۰ ساله محکوم به ۵ سال زندان در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه محبوس بود. وی مدت ۷ ماه از دوران حبس‌اش می گذشت و به شدت زیر فشارهای روحی و روانی بود.

حسن ممتاز شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، که در حال گذراندن ۵ سال حبس خود می‌باشد دارای سابقه بیماری قلبی است و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد، اما قاضی پرونده از پاسخ به درخواست وی بابت مداوای بیماری قلبی اش سر باز زده است.

یک زندانی محبوس در زندان زاهدان به نام محمدطاهر نورزهی، توسط مسئولین این زندان بدون محاکمه و به صورت تنبیهی ۴۰ ضربه شلاق خورد. مسئولین زندان دلیل این عمل را مصرف مواد مخدر توسط وی در زندان عنوان کرده‌اند. محمدطاهر نورزهی که ۱۳ سال را در این زندان محبوس بوده و اواخر دوران حبس خود را سپری می‌کند، در هواخوری بند ۳ و در مقابل سایر زندانیان۴۰ ضربه شلاق خورد.

واحد خلوصی زندانی بهایی که بیش از سه سال از محکومیت خود را در زندان سپری کرده است، با وجود وضعیت نامناسب جسمی و نیاز به مراقبت‌های پزشکی از حق داشتن مرخصی و انتقال به بیمارستان محروم است.

علیرضا توکلی، فعال تلگرامی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از روز شنبه ۸ دی‌ماه به دنبال بیماری مشکوک به آبله مرغان به بخش ایزوله این زندان منتقل شد. آقای توکلی به دنبال تشدید بیماری و در اعتراض به غیر بهداشتی بودن محل نگهداری، عدم رسیدگی پزشکی و عدم انتقال به بیمارستان، از روز چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه دست به اعتصاب غذا زد.

صدور احکام:

۷ شهروند اهل اندیمشک به نامهای «شاپور رشنو، احسان میرزاوند، حسن تافی، داریوش جافرپور، ایمان میرزاوند، بهزاد قلاوند و سیاوش قلاوند» از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب دزفول به ریاست مهدی آماده، با اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه های مخالف نظام به حبس و تبعید محکوم شدند.

شش شهروند بهایی ساکن استان سیستان و بلوچستان که پیش از این هر یک به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر به شش ماه زندان محکوم شدند.

شاپور رشنو با اتهامات تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه‌های مخالف نظام به ۱۰سال حبس، ۲ سال تبعید به شهرستان سرخس و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و احسان میرزاوند به اتهامی مشابه به ۳ سال حبس، ۲ سال تبعید به شهرستان بم و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده‌اند.

همچنین حسن تافی، داریوش جافرپور و ایمان میرزاوند هر کدام به تحمل ۶ ماه حبس و بهزاد قلاوند و سیاوش قلاوند هر کدام به ۴ ماه حبس محکوم شده‌اند. اتهام مطروحه علیه این پنج شهروند تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.

۹ شهروند بهایی بازداشت شده در بهارستان اصفهان مجموعا به ۴۸ سال حبس محکوم شدند. طبق حکم صادره در دادگاه بدوی، افشین بلبلان، سهام آرمین، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا و انوش راینه  هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و  بهاره زینی (سبحانیان)، فوژان رشیدی و سپیده روحانی  هر کدام به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و علی ثانی به اتهام عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ آیین بهایی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

قتل:

روز پنج‌شنبه ۱۳ دی‌ماه ۹۷ یک کولبر جوان اهل ارومیه به نام یعقوب نیک سیرت با شلیک مستقیم مأموران نیروی انتظامی در پاسگاه بردوک به قتل رسید.

گزارش وضعیت زندانها

زندان رجایی شهر کرج

زندانیان زندان رجایی شهر کرج در فصل سرما علاوه بر اینکه با قطعی جیره نان مواجه شده اند از سیستم گرمایشی نیز محروم شده اند.

در سالن ۲۱ بند ۷ زندان رجایی شهر کرج که بند زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت است، جیره نان روزانه زندانیان توسط مسئولان زندان قطع شده و سیستم گرمایشی نیز خاموش شده است.

روز شنبه ۸ دی ماه، گاز سالن زندانیان عقیدتی سیاسی اهل سنت رجایی شهرکرج قطع و کلیه سیستم گرمایشی این سالن نیز خاموش شد. هوای داخل اتاقها و سالن بسیار سرد و آبگرم حمام نیز سرد است. این امر باعث بیماری زندانیان و درد و رنج زندانیان بیمار شده است.

در مقابل اعتراض شدید زندانیان به این وضعیت، مدیریت زندان ادعا کرده که دستگاه نانوایی زندان خراب است. اما مدیریت زندان حاضر به تهیه نان برای زندانیان، از خارج از زندان نشد.

همچنین براثر خاموش بودن سیستم گرمایشی، زندانیان مجبورند از سرما با پیچیدن پتو به خود، اوقات را بگذرانند. این در شرایطی است که زندانیان سالخورده و بیمار در این زندان هستند و فشار روی آنان مضاعف است.

مسئولین زندان ماههاست که علیرغم درخواست زندانیان؛ اجازه تامین وسایل و البسه گرم را هم به آنان نمیدهند و خودشان هم از تامین گرمایش طفره می‌روند.

زندان اوین

کیفیت وعده های غذایی در زندان اوین بشدت پایین آمده و غذاها قابل خوردن نیست. بجای گوشت فقط سویا در غذا می ریزند. در هفته چهار شب عدسی و سه شب سوپ به زندانی ها داده میشود که قابل خوردن نیست.
در فروشگاه زندان، اجناس را با چندین برابر قیمت واقعی بفروش میرسانند. یک بیسکوییت ساده ۲ هزار تومان قیمت گذاری شده و بفروش می رسد. همچنین کارگزاران حکومتی در فروشگاه از حساب زندانی ها پول برداشت می کنند و فاکتور جعلی میسازند و به انواع شیوه‌ها از حساب زندانیان دزدی می کنند.

سیستم گرمایش بهداری زندان کار نمیکند و بیماران در بهداری در هوای سرد بسر میبرند. پرستاران و کادر درمانی بهداری با زندانیان بدرفتاری و بی احترامی کرده و حداقل روابط انسانی را با زندانیان ندارند. دارو در بهداری بسیار کم و حتی در فروشگاه نیز امکان خرید داروهای ساده و وسایل بهداشتی نیست.

مواد مخدر توسط کارگزاران و عوامل زندان به وفور در دسترس زندانیان قرار داده می شود تا از این طریق زندانیان را غارت کرده و پول به جیب بزنند.

جمعبندی نقض حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی

کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی اقدام به تهیه گزارش تفصیلی از نقض حقوق بشر در ایران در یکسال گذشته ( از اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸)  کرده است.

در این گزارش به آمار و ارقامی پرداخته شده که به طور مستند ثبت شده است و هیچ شک و تردیدی در آن وجود ندارد. طبعا برای خوانندگان گزارش روشن است که بدلیل حاکمیت دیکتاتوری و اعمال سانسور، بسیاری از خبرها و آمار راهی به بیرون باز نمی کند.

بر اساس آمار جمع آوری شده در سال میلادی گذشته در مجموع ۲۴۸۲۵ تن از شهروندان بازداشت شده‌اند که ۱۳۵۷۶ تن از این آمار به دلایل سیاسی بازداشت شدند. این بازداشتها شامل طیف وسیعی از معترضان شامل کارگران، فرهنگیان، خبرنگاران،دانشجویان، فعالان اینترنتی، روزنامه نگاران، فعالان مدنی و قومی و گروههای اپوزیسیون را شامل می شود.

همچنین در سال ۲۰۱۸ جمعا ۲۸۳ زندانی اعدام شدند. در بین اعدام شدگان ۱۱ زندانی سیاسی، ۶ کودک مجرم و ۵ زن وجود دارد. حداقل ۱۳ زندانی در ملاعام در مقابل چشمان مردم در میادین شهرهای کشور اعدام شدند. اتهامات اکثر زندانیان قتل عنوان شده است. سایر اعدام شدگان با اتهاماتی همچون مواد مخدر یا سرقت مسلحانه اعدام شدند.
میانگین سنی زندانیان اعدام شده بین ۲۰ تا ۶۵ سال بوده است. ابوالفضل چزانی ۱۹ ساله که در ۱۴ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده بود و مسن ترین زندانی یک مرد ۶۵ ساله‌ به نام صالح خانی‌زاده بود که پس از ۱۱ سال حبس در زندان کرمانشاه به دار آویخته شد.

شمار زیادی از اعدامها به شکل گروهی انجام شد. اعدامهای جمعی در دسته های ۳ تا ۱۲ نفره انجام شده است.
بیشترین اعدامها در زندان رجایی شهر و زندان مرکزی ارومیه به اجرا درآمده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com