سازمان حقوق بشر ایران، ۱۳ دی ماه ۱۳۹۷: در پی اعدام ۱۲ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی کرمان، سازمان حقوق بشر ایران موفق به احراز هویت و جزئیات پرونده برخی از اعدام شدگان شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۱۵ آذر ماه، حکم اعدام دست‌کم ۱۲ زندانی در زندان مرکزی کرمان به اجرا درآمد. این زندانیان که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند دو روز قبل جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

علی دیهیم (دهیم) با ۷۰۰ کیلوگرم تریاک، مجید شیکی هزار و هفتصد کیلوگرم تریاک و رضا اوحدی ۱۴ کیلو هروئین هویت سه تن از اعدام شدگان است که اخیرا برای سازمان حقوق بشر ایران احراز شده است.

هویت دو تن دیگر از زندانیان اعدام شده نیز توسط منابع محلی “جلیل فرزند خدابخش” و “یوسف فرزند جلال الدین” احراز شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: اعدام شدگان سالها در زندان بودند و مدت زندانی بودن یکی از آنها حتی به ۱۵ سال میرسید ولی در بازبینی پرونده‌ها با شکستن حکم اعدام موافقت نشد. یکی از زندانیان هم در حال سپری کردن حبس ابد خود در زندان بوده که به مرخصی میرود و مجدد در مرخصی با مواد مخدر دستگیر شده بود. به همین دلیل هم در بازبینی پرونده مجددا به اعدام محکوم شد.

گفتنی است، برخی منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که پس از این اعدام ها، بخش اخبار رادیو محلی کرمان خبر اعدام ۱۵ زندانی مواد مخدر را اعلام کرده است. با این وجود سازمان حقوق بشر ایران موفق به یافتن آرشیو این برنامه خبری نشده است.

گفتنی است، پیشتر نیز هویت شش تن دیگر از اعدام شدگان این روز اعلان شده بود که عبارت است از: عبدالغنی قلندرزهی، یعقوب قلندرزهی (از طایفه شه بخش و هر دو از اهالی گوهرکوه شهر خاش)، به همراه دو هم پرونده‌ای آنان که صرفا با نام خانوادگی شه بخش (ساکن یکی از روستاهای اطراف شهر خاش)

رئیس کل دادگستری استان کرمان در نشستی خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه در خرداد ماه سال جاری خبر داد: “در راستای مصوبه اخیر مجلس مجازات اعدام ۲۳۸ نفر از محکومان موادمخدر به حبس تعزیری درجه یک و مجازات ۱۱۸۱ محکوم حبس ابد به مجازات حبس تعزیری درجه ۲ تبدیل شده است”.

اعدام زندانیان با اتهامات مربوط به مواد مخدر از روز ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ که قانون جدید مبارزه با مواد مخدر اجرایی شد به شکل چشمگیری کاهش داشته است.

دستکم ۱۲ زندانی در زندان مرکزی کرمان اعدام شدند

تصویر زیر متعلق به جلیل فرزند خدابخش است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com