🔺 افسانه: مشکلات سلامت روان بر روی من اثر ندارند.
واقعیت: مشکلات سلامت روان درواقع بسیار شایع هستند. به‌طوری‌که بر اساس سازمان بهداشت جهانی از هر چهار فردی که در اطراف خود می‌بینید یک نفر در بازه‌ای از زندگی‌اش با مشکلات مربوط به سلامت روان دست‌وپنجه نرم خواهد کرد.

🔺 افسانه: کودکان مشکلات مربوط به سلامت روان را تجربه نمی‌کنند.
واقعیت: حتی کودکان بسیار کوچک ممکن است علائم هشداردهنده‌ای از مشکلات سلامت روان را نشان دهند. این مشکلات سلامت روان اغلب ازلحاظ بالینی قابل‌تشخیص هستند و می‌توانند محصول تعامل عوامل زیست‌شناختی، روانی و اجتماعی باشند. اولین علائم نیمی از اختلالات روانی قبل از اینکه فرد به سن ۱۴ سالگی برسد، بروز می‌کنند و سه‌چهارم اختلالات روانی قبل از سن ۲۴ سالگی شروع می‌شوند. متأسفانه کمتر از ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان مبتلا به مشکلات قابل‌تشخیص سلامت روان، درمان لازم را برای مشکلات خود دریافت می‌کنند.

🔺 افسانه: افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان خشن و غیرقابل‌پیش‌بینی هستند.
واقعیت: اکثریت افراد مبتلابه مشکلات سلامت روان بیشتر از هرکس دیگری خشن نیستند. تنها ۳ تا ۵ درصد از اعمال خشونت‌آمیز می‌تواند به افرادی که با بیماری‌های شدید روانی زندگی می‌کنند، نسبت داده شود. در حقیقت افرادی که دارای بیماری‌های شدید روحی هستند ۱۰ برابر بیشتر از جمعیت عمومی، قربانی جرائم خشونت‌آمیز هستند. شما احتمالاً کسی را با مشکل سلامت روانی می‌شناسید و حتی این را تشخیص نمی‌دهید، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات روان‌شناختی اعضای بسیار فعال و مولد جامعه هستند.

🔺 افسانه: ضعف شخصیت یا نقص شخصیت باعث مشکلات سلامت روان می‌شود. افرادی که با مشکلات سلامت روانی درگیر هستند، اگر به‌سختی تلاش کنند، می‌توانند از آن رهایی پیدا کنند.
واقعیت: مشکلات سلامت روان هیچ ارتباطی با تنبل بودن یا ضعیف بودن ندارند و بسیاری از مردم برای بهبودی به کمک نیاز دارند. عوامل زیادی باعث ایجاد مشکلات سلامت روان می‌شوند ازجمله:
▪️ عوامل زیست‌شناختی، مانند ژن‌ها و یا مواد شیمیایی که در مغز تولید می‌شوند
▪️ تجربیات زندگی مانند آسیب‌های روحی و یا انواع آزار
▪️ داشتن سابقه مشکلات سلامت روان در خانواده
افراد با مشکلات سلامت روان می‌توانند بهتر شوند و بسیاری از آن‌ها به‌طور کامل بهبود می‌یابند.

🔺 افسانه: مشاوره درمانی و تمرین‌های کمک به خود اتلاف وقت است. چرا وقتی با مصرف قرص و دارو می‌توانید مشکل را برطرف کنید وقت خود را هدر بدهید؟
واقعیت: درمان مشکلات سلامت روان بسته به هر فرد متفاوت است و می‌تواند شامل دارودرمانی، مشاوره درمانی یا هر دو باشد.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)