سازمان حقوق بشر ایران، ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۷: یک زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شد. وی تا آخرین لحظه منکر قتل بود و علت مرگ دوست خود را تزریق مواد مخدر می‌دانست.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی کرج به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، بهزاد ادیب احراز شده است.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت، بهزاد را ساعت ۷ صبح بعد از طلوع آفتاب اعدام کردند که اصلا سابقه نداشته است در آن ساعت کسی را اعدام کنند.

این منبع همچنین گفت: «آقای ادیب اصلا قتلی مرتکب نشده بود و مقتول بر اثر تزریق مواد مخدر سنکوپ کرده بود اما به گردن این مرحوم انداختند و گفته بودند که بر اثر خفگی فوت شده و ایشان هیچ اعترافی نداده بود و تا لحظه آخر گفته بود که من بیگناهم.»

گفتنی است، پیشتر نیز گزارشاتی به سازمان حقوق بشر ایران رسیده است که در صورت مرگ برخی افراد به دلیل تزریق مواد مخدر، کسی که به همراه وی تزریق کرده یا در هنگام تزریق همراه وی بوده را متهم به قتل عمد کرده بودند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)