زمین‌لرزه ۶.۴ ریشتری شب گذشته در استان کرمانشاه ترس و اضطراب بسیاری در بین مردم ایجاد کرده و اکثرشان شب تا صبح را در خیابان سپری کرده‌اند. به گفته زلزله‌زدگان بسیاری از خانه‌‌های تعمیری دچار تخریب شده و از بین رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شب گذشته زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر جنوب استان کرمانشاه و شهرستان‌های سرپل‌ذهاب، قصر شیرین، دالاهو و روستاهای اطراف را لرزاند. پس از این زمین‌لرزه ۱۵۲ پس‌لرزه به وقوع پیوسته که اکثر آنها بزرگی بین ۴ تا ۵.۲ ریشتر داشتند. این زلزله تلفات جانی نداشت، اما ۷۲۹ مصدوم برجای گذاشت که ۳۷ نفر از آنها بستری هستند و مابقی به صورت سرپایی درمان شدند.

آب شرب نداریم
چند مغاز تخریب و دچار حریق شد

فتاحی که در پارک شاهد در شهر سرپل‌ذهاب زندگی می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت این شهر پس از زلزله شب‌گذشته در این منطقه گفت: وضعیت سرپل‌ذهاب دوباره بهم ریخته و مردم به شدت نگران و مضطرب هستند.

  منازل‌ افرادی که در زلزله سال گذشته تخریب شد و مورد تعمیر قرار گرفت، متاسفانه دوباره بر اثر زلزله دیشب دچار خسارت شد و برخی نیز تخریب شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آب قابل شرب در شهرستان وجود ندارد، ادامه داد: بر اثر زلزله شب گذشته آب شهر دچار مشکل شده و کدر است. همچنین منازل‌ افرادی که در زلزله سال گذشته تخریب شد و مورد تعمیر قرار گرفت، متاسفانه دوباره بر اثر زلزله دیشب دچار خسارت شد و برخی نیز تخریب شدند.

این شهروند سرپل ذهاب با بیان اینکه بر اثر زلزله دیشب چند مغازه دچار تخریب و حریق شدند، تصریح کرد: آنطور که از مردم شنیدم، برخی خانه‌هایی که دوباره ساخته شده بودند نیز با مشکل مواجه شده و تا حدودی خسارت دیده‌اند.

مردم وحشت‌زده‌اند
خسارت جزیی خانه‌های تازه‌ساز

احمد صفری از اهالی روستای تپانی درباره وضعیت این روستا پس از زلزله شب گذشته گفت: پس از وقوع زلزله مردم به شدت دچار وحشت و اضطراب شدند، اما خوشبختانه تلفات جانی گزارش نشده است، اما برخی نیز به دلیل فرار، ترس و اضطراب ناشی از زلزله دچار مصدومیت شده‌اند.

در روستای تپانی مردم در کانکس زندگی می‌کنند و مشکل خاصی برایشان ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: در روستای تپانی مردم در کانکس زندگی می‌کنند و مشکل خاصی برایشان ایجاد نشده است. برخی ساختمان‌های تازه‌ساز نیز در روستای ما خسارت‌های بسیار جزیی داشتند، اما تخریب‌ها بیشتر مربوط به منازلی است که تعمیری بودند.

صفری خاطرنشان کرد: از شهر سرپل‌ نیز خبر رسیده است که برخی مغازه‌ها از جمله مغازه چند نفر از دوستانم بر اثر زلزله نیمه شب گذشته به طور کامل تخریب شده‌اند.

29

میزان تخریب در روستای کوییک بسیار زیاد است
تا صبح در خیابان بودیم

عثمان حاتمی، دهیار کوییک محمود در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت این منطقه گفت: خوشبختانه تلفات جانی در روستای ما گزارش نشده است، اما تخریب بسیار زیاد بوده و خانه‌های تعمیری تخریب‌ شده‌اند.

پورکند از اهالی منطقه فولادی درباره وضعیت مردم این منطقه پس از زلزله شب گذشته نیز گفت: مردم در اینجا به شدت اضطراب دارند و اوضاح خوب نیست.

دیشب یک لحظه آرامش نداشتیم به ویژه پس از پس لرزه ۵.۲ ریشتری که حوالی ساعت ۴ صبح آمد، شرایط بسیار بدتر شد.

وی در مورد میزان خسارت خانه‌ها در این منطقه گفت: بیشتر مردم در اینجا در کانکس زندگی می‌کنند و خانه‌های نوساز نیز در حد اسلکت پیش رفته‌اند که بر اثر زلزله دیشب نیز تخریب چندانی نداشتند، البته ساختمان‌هایی که تعمیری بودند؛ دچار تخریب‌ شده‌اند.

او ادامه داد: دیشب یک لحظه آرامش نداشتیم به ویژه پس از پس لرزه ۵.۲ ریشتری که حوالی ساعت ۴ صبح آمد، شرایط بسیار بدتر شد و همه به شدت نگران و مضطرب بودند و تا صبح در خیابان بودیم.

۲۰ راس دام تلف شد
چادرها دوباره در مناطق زلزله‌زده برپا شد

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور درباره اوضاع فعلی سرپل ذهاب و روستاهای اطراف به خبرنگار ایلنا گفت: از سطح شهر و مناطق روستایی اطراف بازدید‌هایی صورت گرفته و بحمدلله زندگی به صورت عادی در جریان است، البته مردم نگرانی‌هایی دارند و چادرهایی را که در زلزله سال گذشته دریافت کرده‌ بودند، دوباره برپا کردند.

تصمیم بر این شد که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی ۷۲ ساعت بررسی‌های لازم را انجام دهد و گزارش خود را در خصوص میزان خسارات وارده به منازل اعلام کند، تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه مغازه‌ها باز است و مشکل خاصی وجود ندارد، ادامه داد: در سطح شهر تخریب جدی ندیدیم، البته ممکن است؛ برخی از ساختمان‌‌ها خسارت‌های جزیی دیده باشند. در جلسه‌ای که ساعتی قبل در استان برگزار شد، تصمیم بر این شد که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی ۷۲ ساعت بررسی‌های لازم را انجام دهد و گزارش خود را در خصوص میزان خسارات وارده به منازل اعلام کند، تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد: در مناطق روستایی نیز مشکل خاصی وجود ندارد و تنها ۲۰ راس دام براثر زلزله شب گذشته تلف شدند. 

30

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)