سازمان اطلاعات ایالات متحده آمریکا، آسانژ را با دست و پای بسته در زنجیر به آمریکا خواهد برد.

آنطور که به نظر می رسد به احتمال زیاد بنیان‌گذار ویکی‌لیکس، جولیان آسانژ در چنگال دولت ایالات متحده گرفتار خواهد شد.

اصلاً تعجب آور نیست که در طول ده سال، ویکی‌لیکس اطلاعات طبقه بندی شده بیشتری را نسبت به سایر رسانه ها منتشر کرده است. سوء استفاده از حقوق بشر، جاسوسی دولت ها، شکنجه و جنایات جنگی را در مقیاس بی سابقه ای فاش نموده است.

ویکی‌لیکس؛ دولت ها، شرکت ها و حتی پنتاگون، اف بی آی، سیا و دیگر آژانس های اطلاعاتی را متوجه این ساخته که آنها دیگر نمی توانند در مخفی نگاهداشتن اعمال و فعالیت های خود حساب باز کنند.

ویکی‌لیکس گنجینه ای از منابع مورد ارجاع را بوجود آورده که روزنامه نگاران متفکر و محققان در سال های آینده در باره آن بسیار خواهند نوشت. اسناد و مدارک آن برای خوانندگانی که منبع اصلی خبر را به اغلب خبرهای رسانه ای واسطه ای ترجیح می دهند قابل دسترس خواهد بود.

ویکی‌لیکس خشونت آمیزترین، فاسد ترین و جنایتکارترین موسسات ایالات متحده را چنان خشمگین و مورد غضب خود قرار داده است که هیلاری کلینتون به حالت شوخی و جدی پیشنهاد انداختن بمب توسط هواپیماهای بدون سرنشین را بر سر آسانژ کرده است. همچنین تعدادی دیگر از سیاستمداران ایالات متحده خواستار اجرای اعدام او شده اند.

آدام اشیف، نماینده کنگره ایالت کالیفرنیا، زمانی که دموکرات ها مجلس را مجددا به دست گرفتند و بریاست کمیته اطلاعات مجلس رسید، گفت در زمانی با آسانژ صحبت می کند که او در بازداشت ایالات متحده خواهد بود، نه قبل از آن”.

اشیف یک رهبر فوق العاده خود خواه و پرجنجال باصطلاح “مقاومت” حزب دموکرات است. او این نام را از جنبش بدنام زیرزمینی که در طول جنگ جهانی دوم برای مبارزه با نیروهای اشغالگر نازی آلمان در فرانسه شکل گرفت و در آنزمان با دولت ویشی همکاری می کرد گرفته است.

” مقاومت ” تنها یک حقیقت و یک وفاداری را تحمل می کند: روسیه دشمن است، دخالت در امور سوریه میکند و حتی در انتخابات اوکراین و ایالات متحده دخالت دارد. می گوید: روسیه، ترامپ را با کمک ویکی‌لیکس انتخاب کرد، روسیه می خواهد موشک های خود را در مرزهای خود قرار دهد تا به موشک های ناتو در طرف دیگر پاسخ دهد. ایالات متحده باید موشک های بیشتر، هواپیماهای بدون سرنشین بیشتر، سلاح های هسته ای بیشتر و هرگونه سلاح دیگر برای دفاع از اروپا علیه روسیه و متحد آن چین تولید کند.

برتری اخلاقی و نژادی

برتری اخلاقی و نژادی، ایالات متحده آمریکا را مجاز به اشغال کشورهای جهان با ایجاد پایگاه های نظامی می کند و هر ملتی را که هژمونی اش را مورد چالش قرار دهد با هواپیماهای نظامی، کشتی های جنگی، خودروهای تهاجمی و نظارت نظامی پاسخ میدهد. برتری اخلاقی و نژادی به سازمان های جاسوسی دولتی ایالات متحده اجازه می دهد که از دسترسی به اطلاعاتی که بر خلاف سیاست و نظر آنها باشد، جلوگیری کند. از این رو بدنبال دستگیری و استرداد جولیان آسانژ میباشد.

حزب جمهوری خواه همانند حزب دمکرات دارای همان رفتارغیر قابل تحمل است ولی خود را با تأکید بر این که، گرچه روسیه دشمن است، متمایز می کند، در این راستا دونالد ترامپ هیچ گونه مخالفتی با روسیه از خود نشان نداد که بتواند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را از رقیبش هیلاری کلینتون برباید.

جمهوریخواهان همچنین می خواهند موسس ویکی‌لیکس را ساکت و خاموش کنند و راهی را برای متوقف کردن فعالیت این سازمان پیدا کنند. مایک پومپه رئیس سابق سیا، و در حال حاضر وزیر امور خارجه آمریکا، ویکی‌لیکس را “یک سرویس اطلاعاتی خصمانه غیر دولتی که اغلب از سوی بازیگران دولتی مانند روسیه مورد حمایت قرار گرفته” نامیده است و قول به دستگیری آسانژ داده است.

آیا وقتی باقی مانده است؟

جولیان آسانژ بیش از شش سال است که در سفارت اکوادور در لندن بعنوان پناهنده بسر میبرد – از ماه اوت سال ۲۰۱۲

با این حال، اکوادور و انگلیس تاکنون به توافق نهایی نرسیده اند که به او اجازه عبور امن از سفارت را میدهد.

در یک کنفرانس ویدئویی اخیر، سوزی داوسون، سازمان دهنده برای آزادی جولیان آسانژ گفت: از اینکه وقت زیادی برای کسانی که برای آزادی جولیان آسانژ فعالیت می کنند باقی نمانده است، وحشت دارد.

“اکنون زمان به نفع ما نیست. و افرادی امروز گلایه کرده اند، زیرا آنها می خواهند ما هر چه زودتر کارزار بزرگ همچون راهپیمایی راه اندازیم. وقتی این نوع اقدامات را میخواهید انجام دهید، دو یا سه ماه طول می کشد تا سازماندهی شود. شما باید یک کمیته سازماندهی داشته باشید، شما به پخش کردن اعلامیه در سطح شهرها نیاز دارید، شما باید یک تاریخ مشخص داشته باشید که این وظایف را انجام دهید، شما باید تبلیغات وسیعی انجام دهید. شما باید از تمام اتحادیه ها و سازمان های مختلف در جهان در خواست کنید که دریک زمان و روز مشخص در یک اقدام هماهنگ برای همبستگی در تابلوهای تبلبغاتی و بیلبوردها از جولیان آسانژ حمایت کنند.”

“خوب، چند مشکل در اینجا وجود دارد. اول از همه، من فکر نمی کنم که ما بیش از سه ماه وقت داشته باشیم. صادقانه بگویم فکر نمی کنم حتی تا ماه فوریه وقت داشته باشیم. امیدوارم من اشتباه کنم. امیدوارم اقداماتی که ما در کوتاه مدت انجام می دهیم، بتوانیم در روزها و هفته های آینده زمان زیادی را برای جولیان خریداری کنیم، اما من اینطور نمی بینم.”

جان کیراکوو، کسی که دو سال برای افشاء کردن، استفاده از شکنجه توسط ماموران سیا ، در زندان بسر برد، گفت: اگر آسانژ بدون تضمین عبور امن از سفارت خارج شود، با دست و پای بسته در زنجیر به ایالات متحده استرداد خواهد شد.

“ما همه می دانیم چرا بریتانیا این سفارت را محاصره کرده است. هدف اینست که او را بربایند و تحویل ایالات متحده دهند. اگر این اتفاق بیفتد. ماموران سازمان سیا و اف بی آی هر دو در این هواپیما خواهند بود و هر دو حداقل تلاش خواهند کرد او را تا ایالات متحده مورد استنتاق و بازجویی قرار دهند. آنها او را با زنجیر به ایالات متحده خواهند برد زیرا این کاری است که همیشه انجام میدهند.”

” داوسون” حس می کند که “اف بی آی” و “سیا” آسانژ را بازجویی و شکنجه خواهند کرد که بتوانند از او اطلاعات بدست آورند و همچنین ویکی‌لیکس را معدوم کنند. او شکی ندارد که آسانژ برای این اتفاق تدریجا طی سالها خود را آماده کرده است. او معتقد است آسانژ اطمینان خاطر دارد تشکیلات ویکی‌لیکس کدهای امنیتی و اقدامات جدید را اتخاذ کرده اند که حتی او خودش هم از آنها بی خبر است و بر این اساس نمی تواند موضوعی را فاش کند – حتی اگر او شکنجه شود.

“آنها می خواهند در مورد پرونده های امنیتی بدانند. آنها می خواهند در مورد فرایندهای درونی و عملکردهای ویکی‌لیکس بدانند. آنها می خواهند به اطلاعات موجود در مغز جولیان دسترسی پیدا کنند. آنها او را شکنجه خواهند کرد. آنها او را مورد بازجویی قرار خواهند داد تا از او اطلاعاتی بدست آورند.”

” اکنون به آسانژ اطمینان کامل دارم. او باندازه کافی آگاه و باهوش است که نباید از کدهای امنیتی و اقدامات جدید تشکیلات ویکی‌لیکس اطلاع داشته باشد. به عقیده من، جولیان برنامه ریزی برای احتمالات گوناگون را سالهای گذشته انجام داده است، اما این تنظیمات آنها را از بازجویی و شکنجه از او برحذر نخواهد داشت.”

داوسون خاطر نشان ساخت که سازمان های اطلاعاتی خواستار مجازات او هستند: “در نهایت، آنها می خواهند او را بسبب افشاء فساد و جنایاتی که انجام داده اند مجازات کنند. آنها برای مجازات او هشت سال انتظار کشیده اند که آن را انجام دهند. آنها دستتان خود را با همدیگر برای بازداشت و استرداد او توسط انگلیس به آمریکا با اشتیاق و شادمانی هر چه تمامتر مالش خواهند داد.”

احمد نائینی

یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷

۱۸ نوامبر ۲۰۱۸

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)