در چهاردهمین روز دور جدید اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه، اسماعیل بخشی و محسن آرمند، دو تن از نمایندگان کارگران نیشکر هفته، و سپیده غلیان خبرنگار همراه آنان، توسط نیروهای یگان ویژه که برای کنترل و سرکوب کارگران اعتصابی  گسیل شده بودند، بازداشت شدند. این دستگیری در حالی انجام گرفت که کارگران اعتصابی هفت تپه برای ششمین روز متوالی در برابر فرمانداری شوش دست به تجمع زده بودند.

همچنین  طبق آخرین  گزارش های رسیده ، تمامی اعضای مجمع نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه  و چند فعال کارگری دیگر نیز دستگیر و بازداشت شده اند.  اسامی بازداشت شدگان تا کنون به شرح زیر است . پویا بشمه : خوراک دام ، سعید منصوری : نماینده تحقیقات، جلیل احمدی : نماینده کشاورزی ،عظیم سرخه : نماینده خدمات پشتیبانی ، مهدی داوودی : خدمات پشتیبانی ، سعید الکثیر : حراست ،علیزاده : حراست ، امید آزادی : کارخانه شکر، سید حسن فاضلی:نماینده تجهیزات،  صمیر احمدی : تجهیزات، مهندس سلامات نیا : مدیر تجهیزات مکانیک، عماد کثیر:نماینده زیربنایی،  محمود سعدی :تجهیزات،اسماعیل بخشی : نماینده تجهیزات، سپیده غلیان : خبرنگار، مسلم ارمند :نماینده تجهیزات؛  محمد خنیفر: تجهیزات و  خالد تمیمی : مدیر ترابری .

تا این لحظه اطلاع موثقی از مکان بازداشت این فعالین کارگری موجود نمی باشد.

کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه در سال جاری برای رسیدن به خواست های اولیه خود از جمله پرداخت دستمزدهای معوقه، یا به عبارت دیگر سرقت دستمزدها که در بسیاری از کشورها جرم محسوب می شود، و همچنین علیه خصوصی سازی و تجزیه شرکت و فساد مدیریت، چندین بار دست به اعتصاب و تجمع زده اند. کارفرمای خصوصی و مسئولان و مقامات ریز و درشت محلی و استانی هر بار زیر فشار اعتصاب و اعتراض کارگران، ضمن تهدید کارگران اعتصابی، با وعده براوردن حداقل بخشی از خواست های کارگران از آنان خواستند که به اعتصاب خود پایان دهند. اما تا کنون هیچ یک از خواسته های کارگران و قول های داده شده به آنان براورده نشده است.

دور جدید اعتصاب، تجمع و راهپیمایی کارگران هفت تپه در حالی وارد پانزدهمین روز خود می شود، که نه دولت و نه کارفرما و نه هیچ یک از ارگان های حکومت مسئولیتی در قبال وضعیت کارگران هفت تپه نمی پذیرند. در همان  حال رژیم با توسل به ابزار همیشگی یعنی گسیل نیروهای سرکوب گر، تهدید، دستگیری و اتخاذ تاکتیک فرسایشی، تلاش می کند که به اعتصاب و اعتراض کارگران هفت تپه بدون پاسخ گویی به هیچ کدام از خواسته های آنان، پایان دهد. اما پیگیری سرسختانه کارگران هفت تپه وهمزمانی اعتصاب و مبارزه آنان با اعتصاب و تجمع های کارگران مجتمع فولاد خوزستان و نیز همزمانی این اعتصابات با تحصن دو روزه معلمان، باید به رژیم نشان داده باشد که خواست های انباشته شده طبقه کارگر جنبه سراسری دارد و به همین گونه نیز اراده آنان برای رسیدن به خواسته های خود راسخ تر شده است؛  توسل به سلاح سرکوب از سوی رژیم جمهوری اسلامی تلاشی مذبوحانه برای پاک کردن صورت مسئله است.

ما ضمن اعلام همبستگی با اعتصاب کارگران هفت تپه و اعتصاب کارگران فولاد خوزستان و تحصن معلمان،  بازداشت دستجمعی  کارگران هفت تپه و خبرنگار همراه آنان را به شدت محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط آنان، دیگر کارگران و معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی هستیم. 

 

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۸ نوامبر ۲۰۱۸

info@workers-iran.org;

www.workers-iran.org;

www.etehadbinalmelali.com

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com