سازمان حقوق بشر ایران، ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷: صبح روز چهارشنبه ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. هشت نفر از این زندانیان با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند و دو نفر دیگر وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی بودند که با اتهام “افساد فی الارض” به اعدام محکوم شده بودند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۲۳ آبان ماه، حکم اعدام ده زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. روز یکشنبه ۲۰ آبان ماه چهارده زندانی که عموما با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند از بندهای مختلف زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند که از این میان شش نفر با اخذ رضایت و یا مهلت به بندهای خود بازگشتند و حکم هشت زندانی به اجرا درآمد.

سامان یمینی از سالن ۱ بند ۱، علی ایرانشاهی از سالن ۲ بند ۱، علی امین‌دخت از سالن ۳۱ بند ۱۰، و سام سگوند نام برخی از اعدام شدگان روز چهارشنبه است که تا لحظه تنظیم این خبر هویت ایشان احراز شده است.

همچنین صبح روز چهارشنبه دو زندانی نیز از بند ۸ (معروف به بند سپاه) که تحت کنترل نهادهای امنیتی است به پای چوبه دار برده شدند. این دو زندانی وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی نام داشتند که در پرونده “مفاسد اقتصادی” با اتهام “افساد فی الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز” به اعدام محکوم شده بودند.

رسانه‌های داخل ایران به وحید مظلومین لقب “سلطان سکه” را داده بودند، زیرا در ابتدای بازداشت منابع پلیس مدعی شدند از وی به میزان دو تن سکه کشف شده است.

گفتنی است، سازمان حقوق بشر ایران روز گذشته اعدام این دو زندانی را به شدت محکوم کرده و خواستار توقف اعدام‌های این چنینی شده بود. محمود امیری مقدم، سخنگوی این سازمان روز گذشته در این خصوص گفت: “اعدام برای هر اتهامی یک مجازات غیر انسانی است و اعدام برای چنین اتهاماتی از منظر حقوق بین الملل نیز ممنوع است. این افراد در یک دادگاه غیرقانونی و در یک روند دادرسی غیرعادلانه به اعدام محکوم شدند. هدف اصلی اعدام این دو نفر ایجاد وحشت در جامعه و نه مقابله با فساد اقتصادی است، زیرا منشاء اصلی فساد اقتصادی در کشور، دستگاه‌های حکومتی و قوه قضائیه ایست که این احکام اعدام را صادر کرده است”.

رسانه‌های داخل ایران تا لحظه تنظیم این خبر تنها اعدام وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی را اعلان کرده اند.نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com