عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد در تاریخ ۱۹ مهرماه در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. علیرغم گذشت زمان کماکان از سرنوشت این فعال مدنی خبری به دست نیامده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، پس از گذشت یک ماه از بازداشت عباس واحدیان نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد کماکان از دلایل بازداشت و وضعیت وی اطلاع دقیقی به دست نیامده است. عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی ساکن مشهد در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود.

پیش از این نیز یک منبع نزدیک به خانواده عباس واحدیان در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: “عباس واحدیان نویسنده اهل مشهد، اخیرا در ارتباط با کمک به خانواده‌های زندانیان به همراه تعدادی دیگر از فعالین مدنی مشهد فعالیت می‌کرد.

از جمله جمع آوری کمک نقدی از طریق صندوقی جهت حمایت و کمک‌رسانی به خانواده زندانیان. با این حال مشخص نیست دلایل بازداشت ایشان مرتبط با این موضوع باشد”.کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده‌ی “عباس واحدیان شاهرودی” است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به اصل آزادی بیان و همچنین مصالمت آمیز بودن فعالیتهای این دسته از شهروندان که در جهت آگاهی رسانی به شهروندان در ایران فعالیت میکنند و مجموعه فعالیتهای آنها بصورت صلح آمیز میباشد

نقض کنوانسیونهای بین المللی و اسناد حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر اصل آزادی بیان تاکید میکند نیز می باشد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)