در تاریخ دهم جولای ۲۰۲۱ شیوا محبوبی سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی و  خانم کت فلچر از سازمان آزادی کارگر  در سمینار سازمان آزادی کارگر ( Worker’s Liberty ) در رابطه با آزادی بیان سخنرانی کردند . 

در این سمینار شیوا محبوبی  در رابطه با آزادی بیان به طور عموم و چگونگی محدود کردنش در کشورهای اروپایی و آمریکا صحبت کرد و به افرادی مانند ادوارد سنودن، جولین اسانژ، چلسی مانی و سایر افرادی اشاره کرد که در کشورهای مختلف دولتها تحت نام اقدام علیه امنیت ملی و سایر توجیهات آزادی بیان مردم را محدود میکنند.  وی به تاثیر افشاگری افراد در جامعه و ترس دولتها اشاره کرد و تاکید کرد که آزادی بیان باید بدون قید و شرط باشد. 

در ادامه صحبتها محبوبی به سرکوب آزادی بیان در سایر کشورها از جمله به ربودن ژورنالیست بلاروس اشاره کرد. وی سپس به طور ویژه به سرکوب آزادی بیان در ایران پرداخت و اینکه جمهوری اسلامی آزادی بیان و عقیده را در هر شکلی که ابراز میشود سرکوب میکند و در این رابطه مشخصا به اعتراض علیه حجاب و به طور مشروح به  دستگیری و وضعیت زندانیان سیاسی سهیل عربی که  به دلیل انتقاد به اسلام و گلرخ ایرایی  به دلیل یک نوشته در مورد سنگسار که حتی منتشر نشده بود اشاره کرد.  محبوبی در ادامه در رابطه با جنایت رژیم و مشخصا ابراهیم رئیسی که اخیرا از سوی رژیم به عنوان رئیس جمهور اعلام شده توضیحاتی داد و اظهار داشت که ما متاسفانه شاهد این خواهیم بود که بوریس جانسون با جنایتکاری مانند رئیسی دیدار کند. وی از حاضرین خواست  از دولت انگلیس بخواهند به رژیم جهت آزادی زندانیان سیاسی فشار بیاورند.  شیوا محبوبی اظهار داشت که حمایت از آزادی بیان  و محافظت از این حق اولیه انسانها مرز نمیشناسد و وظیفه تک تک ما است .  

خانم کت فلچر که  از شهر منچستر از طریق زوم شرکت کرده بود  در رابطه با آزادی بیان در انگلستان و محدود کردن این آزادی تحت عناوین مختلف و نقش گروههای دست راستی صحبت کرد. 

در بخش سوال جواب مربوط به صحبتهای شیوا محبوبی، حاضرین که به صورت حضوری و برخی از طریق زوم شرکت کرده بودند در رابطه با حمایت از زندانیان سیاسی سوال کردند که در این رابطه راه کارهایی از سوی محبوبی پیشنهاد شد و به طور مشخص  بر فشار به دولت انگلیس تاکید شد.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی
۲۵ جولای برابر با سوم مرداد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)