مرتب بودن به این معنی که هنگامی آماده بیرون رفتن می‌شویم، مجبور نباشیم ساعت‌ها دنبال وسایل موردنیاز خود بگردیم! وقتی صحبت از درهم‌ریختگی خانه می‌شود یکی از اولین مواردی که به ذهن خطور می‌کند به خطر افتادن بهداشت جسمی است که البته فکر درستی است اما درهم‌ریختگی محیط زندگی می‌تواند روحیه‌ و خلق افراد را هم تیره‌وتار کند.

بیاید دو سناریو را باهم بررسی کنیم:

بعد از یک روز طولانی به خانه برمی‌گردید. گرسنه هستید و دلتان یک دوش طولانی و گرم می‌خواهد درِ آپارتمان را که باز می‌کنید بوی آشغال‌هایی که چند روز است یادتان رفته بیرون ببرید به مشامتان می‌رسد! به آشپزخانه می‌روید اما چنان همه‌چیز درهم‌ریخته و ظرف‌ها کثیف هستند که از فکر درست کردن غذا منصرف می‌شوید. کاناپه پراز لباس‌هایی است که نمی‌دانید کدام تمیز و کدام کثیف هستند. روی زمین روزنامه، جوراب، برس مو و کلی خرده‌ریز ریخته. انبوه لباس‌ها را کنار می‌زنید تا بتوانید لباس راحتی‌تان را پیدا کنید و جایی برای نشستن بازکنید! اگر خوش‌شانس باشید و لباس راحتی را پیدا کنید اکنون یک فرد خسته و گرسنه هستید با پیژامه‌ای که معلوم نیست تمیز است یا نه و در میان انبوهی از هرج‌ومرج نشسته‌اید!

چه حسی دارید؟ آیا حس آرامش دارید؟ آیا بوی بد آشغال، هوای گرفته‌ی خانه، شکم‌گرسنه و سالن درهم‌ریخته باعث می‌شوند بتوانید خواب شب خوبی داشته باشید؟

سناریوی دوم:

بعد از یک روز طولانی به خانه برمی‌گردید. گرسنه هستید و دلتان یک دوش طولانی و گرم می‌خواهد در آپارتمان را که باز می‌کنید متوجه می‌شوید هوای خانه گرفته است چون در غیبت شما تمام روز درها و پنجره‌ها بسته بودند. پنجره سالن را باز می‌کنید تا هوای تازه‌وارد شود. شاید یک عود یا شمع معطر روشن کنید. لباس‌هایتان را عوض می‌کنید آن‌هایی که باید شسته شوند را در سبد می‌گذارید و آن‌هایی که هنوز تمیز هستند را در جای خود آویزان می‌کنید. یک دست لباس راحتی و تمیز می‌پوشید و به آشپزخانه می‌روید و برای خود شامی سبک درست می‌کنید. شاید هم اول یک دوش آب گرم بگیرید تا بدنتان ریلکس شود. ساعت استراحت خود را با لم دادن روی کاناپه، خوردن شام و تماشای سریال موردعلاقه سپری می‌کنید.

نسبت به سناریوی دوم چه حسی دارید؟ آیا حس آرامش دارید؟

بعضی از افراد رفتارهای صحیح را برای خودشان درونی می‌کنند. برای مثال اگر شما فردی باشید که به تمیز کردن ظرف غذایتان پس از صرف غذا عادت داشته باشید کمتر پیش می‌آید ظرف‌شویی شما به یک معضل حل‌نشده تبدیل شود.

افراد می‌توانند با یک تصمیم و برنامه‌ریزی درست به شخصی تبدیل شوند که همیشه کارها را به‌موقع انجام می‌دهد و از تلنبار کردن مسائل و درنتیجه ناتوانی در مناسب‌سازی محیط دوری‌ کنند. این مهم است که شما رفتارها و عملکردهای خوب را که در اینجا مرتب بودن است در درون خود تبدیل به عادت کنید. بعضی عادت‌ها برخلاف تصور اصلاً بد نیستند و تا زمانی که برای افراد تبدیل به وسواس نشوند، مفیدند.

کافی است یک شیوه رفتاری صحیح را به مدت چند ماه رعایت کنید. خواهید دید که سبک زندگی و محیط شما تبدیل به چیزی می‌شود که موجبات تغییرات مثبت درونی را نیز ایجاد می‌کند.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com