اکنون والدین لزبین در لهستان می توانند برای فرزندنشان، شناسنامه بگیرند. بالاترین دادگاه کشور در روز پنج شنبه (۱۱ اکتبر) این حکم را صادر کرد. مهمتر از همه، این حکم، به عنوان نخستین از این نوع در این کشور، در لهستان محافظه کار و عمیقآ مذهبی جشن گرفته شد.

به گفته رسانه های محلی، در سال ۲۰۱۵، زنی همجنسگرا و شریک عشقی لهستانی اش تلاش کردند که برای فرزندشان شناسنامه دریافت کنند. پسر آنها در سال ۲۰۱۴ در لندن متولد شد. با این حال، اداره محلی درخواست آنها را رد کرد. در نتیجه این دو نفر به دادگاه شکایت کردند. نهایتا، دیوان عالی اداری تصویب کرد که زوج می توانند برای فرزندشان شناسنامه دریافت کنند.

به گزارش رویترز، پاول ناوت، وکیل کمپین مبارزه علیه همجنسگراهراسی لهستان، این حکم را موجب ایجاد فرصت های جدید قانونی برای والدین همجنسگرا دانست.

او همچنین گفت: “این حکم متمدنانه است و امنیت خانوادها را افزایش می دهد.”

تعطیلی جشن غرور:
سازمان های حقوق بشری، لهستان را یکی از بدترین مکان ها برای دگرباشان جنسی در اروپا می دانند. ازدواج همجنسگرایان در این کشور قانونی نیست و دگرباشان جنسی، اغلب از حقوق اساسی که کشورهای همسایه اروپایی برای دگرباشان جنسی قائل هستند، برخوردار نیستند.

مهمتر از همه، حزب قانون و عدالت ملی (National Socialist Party) لهستان (PiS) که اکنون قدرت را به دست دارد، به شدت دگرباش ستیز است. مقامات این هفته و در روز شنبه در شهر لوبلین، رژه غرور را لغو کردند. مقامات دلیل لغو این رویداد را “نگرانی های امنیتی” ذکر کردند.

بر اساس گزارش های محلی، پرزمیسلا چزارنک، فرماندار منطقه ای، که توسط حزب PiS منصوب شده است، از شهردار کرزیسزتوف زوک خواست تا این رویداد را لغو کند. چزارنک گفت که این راهپیمایی “رفتار جنسی ناسازگار با طبیعت” و “بچه بازی” را ترویج میکند. او همچنین تظاهر کنندگان برابریخواه را متهم به “کج رفتاری” و “انحراف” کرد.

به گفته Financial Times، در روز پنج شنبه، لهستان، منشور حقوق اتحادیه اروپا در مورد شمول حقوق دگرباشان را طی یک اعتراض رد کرد. لهستان با قسمتی از متن این منشور که میگوید: “دگرباشان جنسی هنوز و اغلب در سراسر اتحادیه اروپا، قربانی تبعیض، خشونت فیزیکی و جرم های ناشی از نفرت و خشونت هستند”، مخالف است. 

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/polish-lesbian-couple-can-finally-get-a-birth-certificate-for-their-child/#gs.qh02bZM

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com