سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۷: یک زندانی که پیشتر با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده و در تغییرات جدید قانون حکم اعدام وی به زندان تبدیل شده بود، در زندان مرکزی ارومیه به زندگی خود خاتمه داد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شب گذشته، چهارشنبه ۱۸ مهر ماه یک زندانی در حمام بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه (دریا) به زندگی خود خاتمه داد. این زندانی که هویت وی “محمد آهوپای” ۴۵ ساله احراز شده است از متهمان زنجان بود که دو ماه پیش به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود.

محمد آهوپای سال ۱۳۹۲ با اتهامات مربوط به مواد مخدر در شهر زنجان بازداشت شده و در دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بود. پس از اجرایی شدن اصلاحات قانون مبارزه با مواد مخدر، حکم او از اعدام به ۳۰ سال زندان تقلیل پیدا کرد و به در خواست خودش حدود سه ماه پیش از زندان زنجان به زندان مرکزی ارومیه، یعنی شهری که بستگانش در آن ساکن بودند منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «محمد مشکلات شدید خانوادگی داشت و مسئولان با اینکه از این موضوع اطلاع داشتند با مرخصی وی مخالفت میکردند و به نظر می‌رسد به همین دلیل نیز خودکشی کرده باشد.»

گفتنی است، طی روزهای گذشته گزارشی تحت عنوان “به مناسبت روز جهانی مبارزه با اعدام ۲۰۱۸: اعدام؛ مجازاتی غیر انسانی برای متهم، خانواده و اجتماع” از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شد که مشکلات و اختلالات رفتاری در خصوص زندانیانی که به اعدام محکوم میشوند را مورد واکاوی قرار داده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com