سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷: سه زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، حکم اعدام سه زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این سه زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در یک گروه ۱۴ نفری روز یک‌شنبه ۸ مهر ماه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

هویت اعدام شدگان “محمود اکبری” از سالن ۱ بند ۱، “یاسر شهبازی” از سالن ۳ بند ۱، “امید خسرونژاد” از بند ۱۰ احراز شده است. محمود اکبری در یک نزاع خیابانی مرتکب قتل عمد شده بود.

همچنین یک منبع مطلع در خصوص یاسر شهبازی و امید خسرونژاد به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “این دو هم جرم [هم پرونده] بودند و بر سر یک مسئله ناموسی مرتکب قتل شده بودند.”

علی ایران دوست و محمود قربانی نام دو زندانی دیگری است که جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند ولی با موافقت شکات پرونده به سلول‌های خود بازگشتند. مهدی دانش، دیگر زندانی که جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، با اخذ رضایت از شکات پرونده از اعدام نجات پیدا کرد.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون، بیشترین اعدام‌های ثبت شده با اتهام قتل عمد و در زندان رجایی شهر کرج صورت گرفته است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه‌بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

انتقال دست‌کم ۱۴ زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com