از روز شنبه ۳۱ شهریور تا روز جمعه ۶ مهر ماه ۱۳۹۷ همچنان در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، موج گسترده بازداشتهای خودسرانه بخصوص در استان خوزستان، صدور احکام حبس و اعدام و همچنین قتل یک زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج بودیم.

اعدام:

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در هفته ای که گذشت دست‌کم ۱۰ زندانی در زندانهای ایران به دار آویخته شدند.

صبح  روز شنبه ۳۱ شهریور ماه ۹۷ در یک اقدام نفرت انگیز، ۹ زندانی بصورت جمعی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند. اسامی این زندانیان عبارتند از: عبدالخالق صفایی، علی‌اکبر حقیقی، علی شاه‌علیان، حمیدرضا صفایی، بهنام روستایی، احسان صفایی، محمدرضا صفایی، داوود زارعی و مهدی زمانی

روز سه‌شنبه سوم مهرماه ۹۷ حکم اعدام یک زندانی به نام مجید پیلی در زندان نشتارود تنکابن به اجرا درآمد.  

همچنین در هفته‌ای که گذشت حکم اعدام ارسلان خودکام، زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه، در دیوان عالی کشور به تایید رسید و حکم به این زندانی و وکیل تسخیری پرونده ابلاغ شد.

محی‌الدین ابراهیم، زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه نیز روز یکشنبه اول مهرماه ۹۷ از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی شیخلو به اتهام «همکاری با احزاب کردی مخالف نظام» به اعدام محکوم شد.

بازداشتها:

 به دنبال حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز در روز ۳۱ شهریورماه ۹۷ نیروهای امنیتی تحت عنوان دستگیری مهاجمین، اقدام به بازداشتهای گسترده و کور در شهرهای مختلف استان خوزستان بویژه در شهر اهواز کردند. به گزارش منابع محلی در استان خوزستان بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان مدنی و سیاسی عرب در شهرهای اهواز؛ آبادان؛ خرمشهر و سوسنگرد بازداشت شده اند.

روز شنبه ۳۱ شهریور خانم مهرناز حقیقی پزشک ۴۹ ساله ساکن بندرعباس جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان بندرعباس منتقل شد.

 در هفته اول مهرماه به دنبال اعتصاب سراسری کامیونداران در شهرهای مختلف بیش از ۸۰ تن از رانندگان اعتصابی بازداشت شدند.

 روز سه شنبه سوم مهر ماه ۹۷؛ ماموران قرارگاه ابوالفضل العباس تابع اداره اطلاعات سپاه اهواز؛ اقدام به بازداشت جمیل و ماجد حیدری؛ ۲۳ و ۲۵ ساله کردند. این شهروندان از اهالی کمپلو شمالی منطقه لشگر شهر اهواز هستند.

احسان مرادی دانشجوی دانشگاه آزاد کرمانشاه که روز ۱۵ شهریور ماه سال جاری توسط مأموران امنیتی در خیابان ربوده شد؛ روز شنبه اول مهرماه به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد.

در هفته‌ای که گذشت بیش از ۲۰ تن از شهروندان اهل بانه در این شهر بازداشت شدند.  روز دوشنبه ۲ مهر ماه، مأموران اطلاعاتی و امنیتی در پاساژ بهشت بانه، سه نفر را دستگیر کردند. نیروهای امنیتی روی سر این سه نفر کیسه‌هایی انداخته و سپس آنان را با خود بردند. پس از آن یک نفر دیگر را هم دستگیر کرده و هر ۴ نفر را به مکان نامعلومی منتقل نمودند.

 صبح روز یکشنبه اول مهر۹۷ دست‌کم هشت شهروند بهایی ساکن شهر بهارستان در استان اصفهان بازداشت شدند. این شهروندان بهایی به نام های افشین بلبلان، انوش راینه، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا، بهاره ذینی، خانم سبحانیان؛ سپیده روحانی و فوژان رشیدی در استان اصفهان توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

عباس خدایاری، یک فعال مدنی آذربایجانی به دلیل توزیع کتاب‌ به زبان ترکی در بین مردم، از سوی مأموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

روز دوشنبه ٢ مهر نیروهای اداره اطلاعات میاندوآب یک شهروند را با نام انور جنگی فرزند محمد، اهل روستای حاج حسن مکریان شمالی (شامات) به اتهام همکاری با احزاب کردی؛ بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

روز سه‌شنبه سوم مهر ماه نیز نیروهای اداره اطلاعات بوکان یک جوان اهل روستای آلی کند با نام اسعد حاجی رسولی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

مریم آزاد، فعال حقوق زنان در شب ۵ مهرماه در فرودگاه خمینی در حالی که عازم استانبول بود بازداشت شد.

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان:

  ۱۹ تن از دراویشی که در زندان فشافویه در اعتصاب غذا به‌سر می‌بردند ممنوع الملاقات شدند. علت ممنوع‌الملاقات شدن این ۱۹ درویش، جلوگیری از انتشار اخبار مربوط به وضعیت جسمی و پزشکی آنان به بیرون از زندان می‌باشد.

مسئولان زندان تهران بزرگ برای دومین هفته متوالی به خانواده زندانی سیاسی سهیل عربی اجازه ملاقات ندادند. روز دوشنبه دوم مهر ماه ۹۷؛ خانم فرنگیس مظلوم مادر زندانی سیاسی سهیل عربی برای ملاقات فرزندش به زندان تهران بزرگ مراجعه کرد. اما مسئولان زندان مانع ملاقات وی شده و اعلام کردند سهیل تا روز سوم مهر ماه ممنوع الملاقات است.

 زندانی سیاسی آرش صادقی که از بیماری سرطان استخوان بدخیم به نام کندروسارکوم رنج می برد،  به دلیل عدم رسیدگی های ضروری پزشکی بعد از عمل در وضعیت وخیمی در زندان رجایی شهر کرج قرار گرفته است.

یک زندانی سیاسی محبوس در زندان زاهدان به نام میثم چندانی، از یک سال گذشته به دلیل فشار ناشی از شرایط زندان و بلاتکلیفی طولانی مدت، دچار مشکلات روانی شدید شده است. با این حال مسئولین زندان اقدامی جهت رسیدگی به وضعیت و بیماری او انجام نداده‌اند.

یک زندانی بیمار در زندان سراوان به علت نبود پزشک و عدم رسیدگی اقدام به خودکشی کرد.

صدور احکام:

 روز چهارشنبه ۴ مهر ماه؛ حکم ۷۴ضربه شلاق یک متهم در بخش زبرخان شهرستان نیشابور در ملاءعام به اجرا درآمد. این زندانی از متهمین مواد مخدر بوده و در دادگاه به سه سال زندان؛ رد مال و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در ملاءعام محکوم شده بود.

شش تن از بازداشت شدگان تجمع ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۹۷ معلمان، مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران که با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شده بودند، توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری ۲ مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی و تمرد نسبت به مأموران حین انجام وظیفه هر یک به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و پرداخت جریمه نقدی بدل از ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

 قتل و کشتار مردم:

روز دوشنبه دوم مهر ماه؛ وحید علمایی اهل کرمانشاه و ساکن کرج در زندان رجایی‌شهر کرج زیر شکنجه کشته شد. او پیش از این به دلیل دعوای جمعی توسط نیروی انتظامی شهر کرج بازداشت شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com