داغ‌ترین دغدغه فکری مردمان سرزمینم در این روز و شب‌های کدر، بهای بی‌مهار مایحتاج روزمره است.

ملتی که وارث امپراتوری بزرگ آریایی است و باید تمدن بی‌بدیل خود را به جهان عرضه کند، از بی‌کفایتی سردمداران رژیم اشغالگر آخوندی به روزگاری دچار شده که رنجنامه موشک و پوشک را واگویه می‌کند.

در این میان حکایت پرغصه دلار و تحقیر ناشی از افت ارزش برابری پول ملی، به‎سان “قوز بالاقوز” محنت‌افزایی می‌کند.

برای نگارنده که سالیان درازی در سرزمین مادری زیسته و به مناسبات معمول اقتصادی و معیشتی آشناست، این تردید مطرح بود که با توجه به مشخص بودن مصارف دلار در ایران، از هم گسیختگی کنونی بازار ارز نمی‌تواند چندان طبیعی باشد.

چه آنکه:

۱. هزینه‌های جاه‌طلبی جمهوری اسلامی و سپاه سلیمانی (موسوم به قدس) از اوان مصیبت انقلاب ۵۷ همواره از جیب ملت کسر می‌شده و اساسا وارد چرخه پولی نمی‌شود.

۲. سفرهای خارجی ارزبر نیز به میزان بسیاری کاهش یافته و مردم توان خروج ارز از کشور را ندارند.

۳. رژیم هم به کارخانجات خود از محل بازار ثانویه دلار تزریق می‌کند و برای واردات کالاهای اساسی و دارو دست به‌دامان دلار جهانگیری(!) است.

۴. طبقات فرودست و متوسط که بیش از ۹۰ درصد ایرانیان را شامل می‌شوند نیز در این معرکه اگر گلیم مخارج حداقلی خود را از آب بکشند هنر کرده‌اند.

تا اینکه تحلیل جالب توجه پروفسور “جرمی سیگل” (Jeremy Siegel) استاد ارشد دانشگاه کلمبیا، دریچه تازه‌ای برای تحلیل این معضل پیشاروی نگارنده گشود.

 

 

نامبرده به‌تازگی در شبکه CNBC حاضر شد و در آنالیز بحران‌های مالی خاورمیانه، به جنگ ارزی در بازار پولی خلیج فارس اشاره کرد.

سیگل از تبانی بن‌سلمان ولیعهد جوان سعودی با امارات متحده عربی با هدف شکستن کمر ایران گفت و اینکه در دوبی یک اتاق عملیاتی برای فاز اقتصادی این جنگ تمام‌عیار تشکیل شده است.

طبق گفته او، ریاض به این برآورد رسیده که به‌صورت تقریبی خارج کردن بین ۵۰ تا ۷۵ میلیارد دلار در قالب اسکناس از بازار ایران، به ورشکستگی کامل اقتصادی منجر خواهد شد؛ چیزی حدود یک دهم مبلغی که حاکمان شبه‌جزیره عربستان برای خرید تسلیحات جهت مقابله با توسعه‌طلبی تهران اختصاص داده‌اند.

حال اگر بتوان این دلارها را از چرخه خارج کرد، حکایت یک تیر و چند نشان خواهد بود؛ چنان‌که استاد دانشگاه کلمبیا تصریح کرده است: «برای سعودی‌ها به‌صرفه‌تر است که تهران را با بمب‌های چند میلیون دلاری بکوبند و مثلا خسارتی چندصدهزار دلاری وارد کنند، یا اینکه پول همین موشک را صرف خرید دلارهای داخل ایران کنند و بدون رویارویی مستقیم، دشمن خود را از پا بیندازند؟ فراموش نکنید که خروج هر یک میلیون دلار از سیستم پولی کشوری چون ایران، همزمان به افزایش تقاضا و متعاقبا افزایش بهای آن خواهد انجامید که در تمامی شبکه اقتصادی اثر منفی بر جای می‌گذارد و قیمت کلیه اجناس و خدمات را با ضریب مضاعف بالا می‌برد.» [واقعیتی که امروز برای هموطنان ملموس است]

با توجه به آنچه در بالا آمد، نگارنده چنین نتیجه می‌گیرد که دولت ثروتمند سعودی عزم خود را برای ویرانی سرزمین مادری ما جزم کرده است و حتی اگر قادر به تخلیه تمامی اسکناس‌های دلار از ایران نباشد – و با فرض کنترل کلیه مبادی خروجی – ابایی ندارد که به مزدوران خود جوایزی کلان بدهد تا دلارها را از بازار جمع‌آوری و در همان داخل بسوزانند و خاکستر کنند!

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com