توانایی “نه” گفتن یک هنر است که با تمرین و آموزش، اشخاص می‌توانند به آن دست پیدا کنند.
برای تقویت این توانایی راهنمایی‌های زیر را بخوانید:

۱. حتی اگر به‌اندازه کمی در تصمیم‌گیری درباره موضوعی نامطمئن هستید، بی‌درنگ جواب بله یا نه ندهید. مهم نیست چه اندازه برای جواب دادن احساس فشار می‌کنید شما می‌توانید همیشه به طرف مقابل بگویید که نیاز به فکر کردن بیشتری دارید و چند ساعت دیگر یا در فلان روز به او اطلاع می‌دهید.
۲. وقتی جواب نه می‌دهید مطمئن شوید توضیحی که در پی چرایی این جواب ارائه می‌دهید شامل وضعیت خودتان باشد نه نصیحت یا سرزنش طرف مقابل. مثلاً به‌جای: نه تو همیشه کلی کار روی سر من می‌ریزی! بگویید: نه وقت کافی برای انجام این کار را ندارم.
۳. حتی اگر طرف مقابل از نه شنیدن احساسات شدید ناراحتی و خشم بروز داد، آرامش خود را حفظ کنید و بر جواب خود استوار بمانید. مضطرب شدن یا ناراحت شدن متقابل شما تنها می‌تواند به نتایج منفی و دعوای کلامی بین طرفین ختم شود.
۴. برای نه گفتن حالت دفاعی به خود نگیرید و یا نیاز نیست یک لیست بلندبالا از دلایل منطقی چرایی نه گفتن خود ارائه دهید. افراد لازم نیست برای نه گفتن به یک درخواست ساده در مورد مسائل خصوصی زندگی خود توضیح دهند. ساده و محترمانه برخورد کنید: نه در آن روز وقت برای این کار ندارم. یا نه علاقه‌ای به مشارکت در این فعالیت ندارم. اگر طرف مقابل با این جواب قانع نشد و تلاش کرد تا یک بحث طولانی و خسته‌کننده را آغاز کند در بحث شرکت نکنید. چنین بحث‌هایی معمولاً بیهوده هستند زیرا شخص مقابل پختگی لازم برای قبول نه شنیدن را نداشته و شما هر دلیلی بیاورید برای او غیرقابل‌قبول است.
۵. اجازه ندهید اگر فردی توانایی نه شنیدن ندارد این بر روی شما اثر بگذارد. این مشکل آن‌هاست که باید برای حل آن تلاش کنند نه شما، وظیفه‌ی شما جدا کردن خود از انتظارات آن‌ها است تا بتوانید انتخاب‌هایی کنید که برای شما بهترین هستند.
۶. اگر نه گفتن برای شما یک چالش بزرگ است از موقعیت‌های کوچک شروع کنید. تغییر در عادت‌ها و رفتارها یک‌شبه رخ نمی‌دهد با خود صبور باشید در غیر این صورت دچار ناامیدی می‌شوید.

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)