شادی صدر در گفت‌وگو با شبکه ایران‌اینترنشنال درباره دلایل و جزییات نامه‌ عدالت برای ایران به گزارشگر سازمان ملل برای حفظ حقوق بشر در هنگام مبارزه با تروریسم» در باره حمله مسلحانه در اهواز می‌گوید: «موضوع حمله نظامی به رژه نیروهای مسلح در اهواز برای مردم ایران خیلی مهم است. پس از این حمله مسلحانه، گروه‌ها و سازمان‌های مختلفی به عنوان مسئول این اقدام معرفی می‌شوند و اخبار ضد و نقیض زیادی نیز در این باره منتشر شده است. بنابراین یکی از مهمترین موضوعات برای ما این است که اطمینان حاصل کنیم که تحقیقات مستقلی برای شناسایی هویت افرادی که این حمله را انجام داده‌اند یا گروه‌هایی که پشت این حمله بودند انجام شود و محاکمه و مجازات آنان با رعایت موازین دادرسی منصفانه و قوانین حقوق بشر انجام شود.

از سوی دیگر بلافاصله پس از انجام این حمله مسلحانه، جو استان خوزستان به شدت امنیتی شده؛ دستگیری‌های گسترده و خشونت‌باری انجام شده است. با توجه به موارد قبلی که چه در استان خوزستان و چه در استان‌های دیگر ایران سابقه داشته، نگرانی عمیق ما این است که به بهانه حفظ امنیت و مبارزه با تروریسم، حقوق اساسی افراد نادیده گرفته شود و با دستگیری، شکنجه، اعترافات اجباری و همچنین مجازات‌های گسترده اعدام مواجه شویم. به همین دلیل سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد که مامور «حفظ حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در هنگام مبارزه با تروریسم» است، خواسته‌ تا در مکاتبه با دولت ایران اطمینان حاصل کند که حقوق بشر و آزادی‌های اساسی نقض نمی‌شود.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com