خط فقر در شهریور ماه ۹۷ برابر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان + محاسبات و جداول مربوطه

نوشته و بررسی : حمید ترابی
محاسبات بر طبق جداول زیر نشان می دهد که حداقل هزینه زندگی یک خانواده چهار نفره ماهانه ۶ میلیون ۵۰۰ هزار تومان در شهریور ماه ۹۷ می باشد، این در حالی است که حداقل دستمزد یک میلیون و صد هزار تومان (کمتر از یک ششم این میزان) برای سال ۹۷ تعیین شده است.
محاسبات انجام شده بر طبق جدول زیر نشان می دهد که هزینه خوراکی یک خانوار ۴ نفره در شهریور ماه ۹۷ برای ۱۸ قلم کالای اساسی به نرخ های در سطح شهر حدود یک میلیون و هفتصد و سی هزار تومان می باشد.
به صورت کلی محاسبات صورت گرفته در ۱۲ بخش از خوراکی ها، دخانیات، مسکن، کفش و پوشاک، اثاثیه، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، امور فرهنگی و تفریحی، تحصیل، رستوران و هتل و کالاها و خدمات متفرقه صورت گرفته است.
سهم خوراکی ها در سبد هزینه های خانوار کشور دارای ۲۶.۶۴ درصد، سهم مسکن ۳۵.۵ درصد، سهم بهداشت و درمان ۷.۱۴ درصد، حمل و نقل ۹.۴۱ درصد، خرید اثاثیه منزل ۳.۹۳ درصد و کفش و پوشاک نیز ۴.۷۸ درصد است. سهم مابقی اقلام به مراتب کمتر از ارقام ذکر شده است.
بر طبق استاندارد در محاسبه هزینه مسکن، هزینه متوسط اجاره به همراه کلیه هزینه های جنبی یک واحد مسکونی استاندارد با حداقل زیربنای ۶۰ مترمربع، داشتن یک آشپزخانه، یک حمام و… ساخته شده با مصالح با دوام یا نیمه ‌بادوام، در محاسبات «خط فقر» مورد استفاده قرار می گیرد.
در حالی حداقل هزینه یک خانواده چهار نفره ماهانه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می باشد که در سال ۹۷ حداقل دستمزد یک میلیون و صد هزار تومان (کمتر از یک ششم این میزان) تعیین شده است و حقوق متوسط یک معلم دو میلیون و سیصد هزار تومان است و حقوق یک معلم بازنشسته حدود یک میلیون و دویست هزارتومان می باشد.
این درحالی است که مرکز آمار ایران متوسط درآمد سال ۹۶ خانوارهای شهری کشور را ۳۷ میلیون تومان اعلام کرد، که می شود ماهیانه ۳ میلیون و هشتاد هزار تومان. این بدان معناست که با توجه به خط فقر برابر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی بطور متوسط ۱۰۰ درصد خانواده های ایرانی زیر خط فقر قرار دارند.
در جدول زیر سهم هر یک از اقلام مورد نیاز خانوارها در شهریور ماه ۹۷ ارائه شده است.

حداقل هزینه اقلام خوراکی یک خانوار چهار نفره در یک ماه (شهریور ۹۷)

منابع:

• بانک مرکزی ایران
• نرخنامه ها
• روزنامه ها و جراید کشور
• وب سایت اقتصاد آن لاین
• اقتصادنیوز: مرکز آمار اعلام کرد؛ درآمد ۳۷ و هزینه ۳۳ میلیونی خانوارهای ایرانی در سال ۹۶/ افزایش ۳ درصدی مالکان خودرو، ۱۶ مرداد ۹۷

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)