یک گالری هنری در کلگری، برای درخواست از یک هنرمند برای حذف پوستر فهرست اسامی قربانیان تراجنسی، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. گالری هنری Arts Commons، متهم به سانسور محتوای رنگین کمانی شده است. این پوستر، توسط هنرمند، بک گلیمر اوسبرون به عنوان بخشی از یک نمایشگاه عمومی هنری ارائه شده بود. هدف از برگزاری این نمایشگاه، جلب توجه عموم به مشکلاتی که تراجنسی ها با آنها روبرو هستند، برگزار شده است. گلیمر اوسبرون یک هنرمند غیر باینری از شهر مونترال است.

این نمایشگاه، شامل پوستر و سه صفحه نمایش تلویزیون است. قطعه ویدیو سه بعدی، با عنوان A Thousand Cuts (هزار زخم) ، از ۲۸ سپتامبر اکران می شود. طبق این گالری، شکایاتی در رابطه با برهنگی و استفاده از زبان کثیف در ویدئو ها دریافت شده است.  در حالی که این ویدئو ها تا حدی حاوی ناسزا هستند و نیز تصویری از یک زن که آلت تناسلی مردانه پلاستیکی در بین آثار دیده میشود، هیچ یک از اینها، در پوستر حذف شده نیست.

در نامه ای به گالری در تاریخ ۲۹ اوت، Art Commons خواستار حذف ویدئو شده است.

گلیمر اوسبرون گفت: “این مساله برای من عجیب است، زیرا واقعا برهنگی و یا  ناسزاگویی دراین قطعه وجود ندارد. من با تغییر این اثر احساس راحتی نکردم … بنابراین آن را برداشتم.”

هزار زخم:
هزار زخم، شامل کلیپ هایی از نمایش های تلویزیونی و فیلم هایی است که شخصیت های تراجنسی توسط بازیگران غیر تراجنسی، اجرا شده اند. این ویدئو را میتوانید در اینجا تماشا کنید.

گالری با ارائه یک فضای خصوصی به گلیمر اوسبرون برای نمایش کارش، مقدمات لازم برای اینکه اثرش دور از چشم عموم باشد را فراهم کرده است. در جلسه روز سه شنبه ۱۱ سپتامبر، گالری جدید (فضای متعلق به Arts Commons)، مهلت دو روز برای حذف باقی مانده اثر نصب شده از پنجره تعیین شده است.

پاسخ گالری جدید:
سو ای استرنگ مدیر گالری جدید، به CBC News گفت:”من خیلی شوکه شدم. این واقعیت که آنها می خواستند باقی مانده اثر را حذف کنند و سانسور به طور کلی از نظر من عادلانه نیست. اما نهایتآ، بقیه این اثر … پوستر اسامی یادبود قربانیان تراجنسی، شامل ناسزا یا برهنگی نبود. من واقعآ علت این تصمیم را نمی فهمم.”

پاسخ هنرمند:
گلیمر اوسبرون، نامه ای سرگشاده ایی خطاب به بازدیدکنندگان و گالری نوشته است.

گلیمر اوسبرون نوشت: “به گفته شده که چندین شکایت علیه کارهای ویدئویی من به علت” ناسزاگویی و برهنگی” دریافت شده است. به جای اصلاح مجدد و سانسور اثرم برای رضایت برخی از بازدیدکنندگان که از اشاره کم رنگ به برهنگی و ناسزاگویی، من تصمیم گرفتم که این اثر را به طور کامل از نمایشگاه حذف کنم. جالب است که ویدئو متشکل از استفاده مداوم از بازیگران غیرتراجنسی برای ایفای نقش تراجنسی ها در سینما و تلویزیون و احساس محق بودن این بازیگران برای ایفای نقش در این غالب، هنگامی که از دید لنز انتقادی / تراجنسی ارائه می شود، بیش از حد توهین آمیز است. هدف این اثر، اعتراض است. اما چند نفر تصمیم گرفته اند تا به روی ناسزاگویی و یک صحنه کوتاه از برهنگی تمرکز کنند.  اگر غیرتراجنسی هستید و از این اثر ناراحت شدید، به دلیل ناراحتی خود فکر کنید؟ آیا می خواهید فرزندانتان را از آنچه شما به عنوان بازنمایی بدوی بدن ها میدانید، محافظت کنید؟ آیا شما با خشونت هایی که در حق تراجنسی ها دائمآ اعمال میشود، راحت هستید، اما با پنج یا شش ناسزاگویی (که فرزندان شما قبلا شنیده اند) و یک آلت تناسلی پلاستیکی، مضطرب میشوید؟ اگر شما نمیتوانید یک آلت تناسلی مردانه را در یک فیلم مشاهده کنید (حتی اگر بازیگر زن غیرتراجنسی با آلت جنسی مردانه مصنوعی یا پلاستیکی باشد)، در مورد انواع دیگر تراجنسی هراسی که ممکن است در رویکرد روزانه تان داشته باشید فکر کنید. من فکر میکنم که شما از سوالاتی که این ویدیو در ذهن فرزندان شما و یا خود شما ایجاد می کند، می ترسید.”

تماس با Arts Commons:
‘به Arts Commons: من از شما دعوت میکنم که برای رسیدگی به شکایات در برابر آثار هنری چالش برانگیز (خصوصا زمانی که این آثار حاوی محتوای مربوط به جوامع به حاشیه رانده شده باشد) از شیوه ای سازنده تر و نه تعطیل کردن گفتمان پیش از آغاز آن استفاده کنید. تراجنسی ها هنوز در معرض خطر جدی هستند. اطلاعات غلط در رسانه های جریان اصلی ادامه خواهد یافت. ما سعی خواهیم کرد تصویر درستی از خود ارائه دهیم و داستان های خودمان را بگوئیم. مردم غیر تراجنسی همچنان از ما رنجیده خاطرخواهند شد و ما مبارزه خواهیم کرد. “

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
کانال تلگرام ما:
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/calgary-art-venue-tells-artist-to-remove-poster-listing-names-of-trans-murder-victims/#gs.ym_UGRo

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)