در اعتراض به اعدام سه فعال کورد و حمله به مقر حزب دموکرات کوردستان یک تجمع روز یکشنبه ۹ سپتامبر در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس برگزار شد.

به درخواست انجمن کوردهای مقیم فرانسه تعدادی از فعالان کورد و ایرانی در اعتراض به اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و نیز موشک باران مقر حزب دموکرات کوردستان ظهر روز یکشنبه نهم سپتامبر در مقابل سفارت ایران در پاریس تجمع کردند.

جمال پورکریم، روزنامه‌نگار کورد و طاهر اردلان از فعالان کورد در این تجمع سخنرانی کردند.

معترضین ضمن محکوم کردن اجرای حکم اعدام سه فعال کورد و حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کوردستان که طی آن بیش از ده نفر جانشان را از دست دادند و دهها نفر نیز زخمی شدند با شعارهای شه‌هید نامری،  مرگ بر جمهوری اسلامی، مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه‌ای به تجمع خود پایان دادند.

تجمع کنندگان عکس های زیادی از اعدام شدگان را به روی درهای سفارت جمهوری اسلامی در هر دو طرف ساختمان در پاریس چسباندند.

عصر همان روز نیز تجمع اعتراضی دیگری با حضور دهها نفر از فعالان کورد “روژهه‌لات، باکور و روژئاوا”، ایرانی و فرانسوی در سنت میشل پاریس برگزار شد.

“عزیز ماملی از اعضای انجمن کوردهای مقیم فرانسه”، “دکتر عبدالکریم لاهیجی، فعال حقوق بشر”، “خانم شهلا شفیق، محقق و استاد دانشگاه”، “ایران انصاری، فعال فمنیست” و نیز “رضا اکرمی” از سخنرانان این تجمع بودند.

تجمع اعتراضی بعدازظهر روز یکشنبه با فراخوان کمیته هماهنگی ایرانیان پاریس و با حمایت انجمن کوردهای مقیم  فرانسه و حزب چپ ایران برگزار شد.

گفتنی است کوردها در مقابل سفارت ایران در دیگر شهرهای اروپایی نیز از جمله در لندن، هلسینکی و اسلو دراعتراض به اعدام فعالان کورد و حمله به مقر حزب دموکرات دست به اعتراض زدند.

همچنین تعدادی از احزاب و سازمانهای سیاسی کورد یک فراخوان برای اعتصاب در کوردستان داده اند که انجمن کوردهای مقیم فرانسه طی بیانیه ای از این فراخوان حمایت کرد. 

 

 

 

 

ناصر پاریس.  ١٠ سپتامبر ٢٠١٨

تصاویری از تجمع روز یکشنبه ۹ سپتامبر

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)