سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷: یک زندانی دیگر در زندان مرکزی زاهدان که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. مهدی سارانی که روز چهاردهم شهریور منتقل شده بود، با توقف اجرای حکم به بند خود بازگشت.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، ساعت ۹ صبح امروز، پنج‌شنبه ۱۵ شهریور ماه، یک زندانی محکوم به اعدام دیگر در زندان مرکزی زاهدان، جهت اجرای حکم به سلول انفرادی (قرنطینه) منتقل شد. این زندانی که به اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده “رشید سندک زهی” نام دارد. وی از شش سال پیش به این اتهام در زندان بسر می‌برد و و از بند ۴ این زندان به سلول انفرادی منتقل شده است.

رشید سندک زهی دو ماه پیش هم جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، اما موفق شد با اخذ مهلت از شکات پرونده به سالن خود بازگردد.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه نیز یک زندانی دیگر با اتهام قتل عمد که مهدی سارانی نام داشت جهت اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. حکم اعدام این زندانی به دلایل نامعلومی متوقف شده و وی به داخل بند خود بازگشته است.

از آن‌جا که اجرای حکم قصاص نفس برای جرایم قتل عمد در قوانین ایران به تصمیم و اجرای اولیای دم بستگی دارد، بلاتکلیفی‌های طولانی همراه با بیم و امیدِ اجرا/بخشودگی و گاه انتقال‌های متعدد به انفرادی برای اجرای حکم و بازگرداندن زندانی به سالن، نوعی شکنجه روحی مضاعف برای او نیز به شمار می‌رود.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)