سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷: سه زندانی که با اتهام “محاربه و درگیری مسلحانه” به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند. گفته میشود اعدام این زندانیان در انتقام از درگیری اخیر جیش العدل با سپاه پاسداران صورت گرفته است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، حکم اعدام سه زندانی در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این سه زندانی با اتهام “محاربه و درگیری مسلحانه” به اعدام محکوم شده بودند. هویت این زندانیان اسماعیل شه‌بخش، درمحمد شه‌بخش و حیات الله شه‌بخش احراز شده است.

حبیب الله سربازی، فعال حقوق بشر بلوچ در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “این زندانیان قرار بود دیروز اعدام شوند که سر و صداهای رسانه‌ای در خصوص انتقام جویانه بودن این اعدام باعث شد مسئولان اجرای حکم را یک روز عقب بیندازند. از طرفی دیگر امروز تا ساعاتی بعد از اعدام مسئولان نمی‌پذیرفتند که اعدام کرده‌اند و خانواده را بی‌پاسخ میگذاشتند. تا اینکه ساعت ۱۰ صبح گفتند برای گرفتن جنازه‌ها بیاید. هنوز جنازه‌ها را تحویل نداده‌اند و خانواده‌ها بین پزشکی قانونی و زندان در تردداند.”

اعدام شدگان صبح شنبه ۱۰ شهریور ماه به سلول انفرادی منتقل شدند. روز جمعه ۹ شهریور ماه یک درگیری مسلحانه بین نیروهای جیش العدل و سپاه پاسداران اتفاق افتاده بود و همین موضوع شائبه انتقام جویانه بودن این اعدام‌ها را تقویت کرده است.

خبرگزاری هرانا روز شنبه گذشته در این خصوص نوشته بود؛ این زندانیان متهم به مشارکت در یک درگیری مسلحانه با نیروی انتظامی در تاریخ ۱۶ تیرماه ۹۴ هستند که در آن یک سرهنگ نیروی انتظامی به قتل رسیده است. با اینکه هر سه منکر عاملیت در قتل مامور مورد اشاره هستند با این حال علاوه بر پرونده‌ای که با اتهامات امنیتی همراه است در پرونده دیگری به آمریت در قتل نیز متهم شده‌اند.

گفتنی است، ۴ آبان ماه ۱۳۹۲ نیز مقامات قضایی ۱۶ زندانی بلوچ که با اتهام “محاربه” و “اتباط با گروه‌های مسلح” به اعدام محکوم شده بودند را در واکنش به حادثه کشته شدن ۱۸ مرزبان ایرانی در سراوان اعدام کرد.

این خبر تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)