بار دیگر تعدادی از وکلای دادگستری در پی اعتراض به برخی قوانین مغایر با حقوق بشر و رفتارهای غیر قانونی مسئولین جمهوری اسلامی ایران بازداشت و روانه بازداشتگاه شدند. خبرها حاکی از این است که وکلای دادگستری قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی و مسعود جوادیه در مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر شده اند و در پی این دستگیری مسعود جوادیه با قرار کفالت آزاد و دو همکار دیگر قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی با قرار بازداشت روانه یکی از بدنام ترین زندانهای ایران زندان فشافویه گردیده اند. این سه وکیل دادگستری به منظور اعتراض به نظارت استصوابی شورای نگهبان که موجب سلب حق انتخاب آزادانه شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است، و برای اعتراض به قرارداد مبهم و غیر شفاف جمهوری اسلامی ایران با ۴ کشورهمجوار دریای خزر، در مقابل مجلس شورای اسلامی جمع می شوند ولی تجمع آنها با حمله نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه و به دستگیری شان منتهی می گردد و تأسف انگیزتراینکه برای تحقیر و توهین بیشتر علیه دو وکیل بازداشتی، مأموران زندان آنها را با لباس مخصوص زندان ودستبند و پابند به دادسرا اعزام نمودند. این روش اعزام زندانیان نه تنها در خصوص وکلای دادگستری که خواسته هائی به حق و قانونی داشته اند، محکوم است که در خصوص زندانیان به جرایم عادی نیز محکوم و مغایر با موازین بین المللی حقوق بشر است. موازین و مقرراتی که کشور ایران متعهد به اجرای آنها شده است.

تریبون آزاد وکلا به روشنی می داند که مسئولین قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با اعمال اینگونه رفتارهای توهین علیه وکلای آزاده هدفی جز ارعاب و تهدید سایر وکلا ندارد. ارعاب و تهدیدی که نتیجه اش سکوت و انفعال جامعه وکالت در برابرهرنوع قانون ضد بشری و رفتار غیر قانونی را در پی داشته باشد. وقت آن است که کانون های وکلای دادگستری با پیگیری وضعیت اعضای خود و با اعتراض به این قبیل رفتارهای خشونت بار و توهین آمیز علیه وکلا، بر جایگاه اجتماعی خود در جامعه بعنوان نهادی که مظهر دفاع و عدالت است، تأکید کنند.

تریبون ازاد وکلا این قبیل رفتارهای غیرقانونی و توهین آمیزعلیه وکلای دادگستری را به تکرار محکوم می کند و به مسئولین قانونگذاری، اجرائی و قضائی جمهوری اسلامی ایران هشدار می دهد که از مقابله با وکلای آزاده و معترض دست بردارند و به وظایف ذاتی خود که همانا تصویب، اصلاح واجرای قوانین منطبق با موازین بین المللی حقوق بشر روی آورند. تریبون آزاد وکلا خواهان آزادی هر چه سریعتر و بی قید و شرط همکاران بازداشتی و محبوس در زندانها ی ایران است.

تریبون آزاد وکلا*


*تریبون آزاد وکلا با همت تعدادی از وکلای دادگستری که پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ ناگزیر از ترک ایران شدند در مرکز حامیان حقوق بشر تاسیس شد- مرکز حامیان حقوق بشر، خواهر توامان کانون مدافعان حقوق بشر است که مقر آن در لندن می باشد- تریبون آزاد وکلا بر مبنای اعتقاد به موازین بین المللی دادرسی عادلانه شکل گرفت و یکی از اهداف آن حمایت از وکلای مستقل در ایران است که به مناسبت فعالیت های حقوق بشری مواجه با ناملایماتی می شوند. از خرداد ۱۳۸۸ تا کنون بیش از پنجاه و پنج وکیل دادگستری تحت تعقیب کیفری قرار گرفته اند که برای همه آنان پرونده خاصی دراین مرکز ایجاد شده و با نهادهای بین المللی ناظر بر حمایت از وکلا تبادل اطلاعات صورت گرفته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com