رامین حسین پناهی

 
رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام که شامگاه دوشنبه ۲۲ مرداد، تحت تدابیر شدید امنیتی و بدون اطلاع قبلی به وکیل یا خانواده‌اش، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد، به بند زندانیان خطرناک انتقال یافته‌است و شامگاه گذشته یک‌بار مورد آزار قرار گرفت.
 
به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام که شامگاه دوشنبه ۲۲ مرداد، تحت تدابیر شدید امنیتی و بدون اطلاع قبلی به وکیل یا خانواده‌اش، به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد، به بند ۷ سالن ۲۱ که محل نگهداری زندانیان گروه تندرو اسلامی موسوم به داعش انتقال یافته‌است و شامگاه سه‌شنبه ۲۳ مرداد ۹۷ یک‌بار توسط این زندانیان مورد سوقصد قرار گرفت.
 
منابع خبری کانون تایید کرده‌اند که انتقال غیرقانونی رامین حسین‌پناهی به دستور وزارت اطلاعات و دادستانی سنندج صورت گرفته‌است.
 
یک منبع مطلع در این خصوص به کانون گفت: «بند ۷ سالن ۲۱ یکی از خطرناک‌ترین بندهای زندان رجایی‌شهر است که محل نگهداری زندانیان خطرناک گروه‌های سلفی داعشی و القاعده است و رامین را به دستور وزارت اطلاعات و دادستانی سنندج به این دلیل به این زندان منتقل کرده‌اند که وی را بکشند یا اعدام کنند.»
 
این منبع مطلع افزود: «رامین که به بند زندانیان خطرناک منتقل شده، شب گذشته، یک‌بار مورد سوقصد قرار گرفت و تنها دلیلی که وی را به این بند منتقل کرده‌اند این است که او را به کشتن بدهند یا اعدام کنند.»

اطلاعیه وکلای رامین حسین‌پناهی پیرو انتقال او به زندان رجائی‌شهر 

 
وکلای مدافع رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که شبانه از زندان مرکزی سنندج به زندانی رجایی‌شهر منتقل شد با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به برخی از موارد این اعزام غیرقانونی، از مقامات قضایی و تصمیم‌گیرنده در این پرونده، خواستند که با سعه‌صدر بیشتر، مجال تصمیم‌گیری و فرصت لازم برای بررسی مجدد پرونده رامین حسین‌پناهی را فراهم کنند.
 
حسین احمدی‌نیاز، عثمان مزیّن و مازیار طاطایی، سه تن از وکلای دادگستری به عنوان وکلای مدافع ⁧رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام⁩ با انتشار بیانیه‌ای با توجه به اینکه زندانِ محل صدور حکم و محل اقامت بستگان محکوم دارای اولویت برای نگهداری زندانی‌ست و جز با درخواست زندانی، امکان انتقال محکوم از زندانی به زندان دیگر وجود ندارد، انتقال وی به زندان رجائی‌شهر کرج را خلاف خواست موکل خود دانستند که این موضوع موجب تضییع حقوق والدین و بستگان وی در ملاقات با موکل و ایجاد تضییقات و محدویت برای آنان شده‌است.
 
در ادامه متن اطلاعیه وکلای رامین حسین‌پناهی آمده است:
 

متعاقب ملاقات با آقای رامین حسین‌پناهی (موکل) در مورخ ۹۷/۵/۱۱ و اظهار درد از ناحیه کلیه و اعلام موکل و مسئولین زندان مرکزی سنندج مبنی بر موافقت بهداری زندان با اعزام نامبرده به بیمارستان خارج از زندان و مکاتبه زندان مرکزی سنندج با دادسرای عمومی و انقلاب این شهر، موضوع نزد قاضی محترم ناظر زندان پیگیری و در مورخ ۹۷/۵/۱۸ مراتب مورد موافقت مقام محترم قضائی قرار گرفت؛ که بر این اساس انتظار می‌رفت به فوریّت موکل در بیمارستان یا یکی از کلینیک‌های شهرستان سنندج تحت معاینه و درمان پزشکی تخصصی قرار گیرد؛ اما از طریق خانواده موکل مطلع شدیم که موکل شامگاه ۹۷/۵/۲۲ بدون اطلاع قبلی از زندان سنندج خارج شده و حسب آخرین اطلاع، اکنون در زندان رجائی‌شهر نگهداری می‌شود. این در حالی‌ست که زندانِ محل صدور حکم و محل اقامت بستگان محکوم دارای اولویت برای نگهداری زندانی‌ست و جز با درخواست زندانی، امکان انتقال محکوم از زندانی به زندان دیگر وجود ندارد؛ خصوصاً در مورد موکل که محکوم به تبعید نگردیده نمی‌توان او را از زندان سنندج خارج کرد و انتقال وی به زندان رجائی‌شهر در استان البرز خلاف خواست موکل و موجب تضییع حقوق والدین و بستگان وی در ملاقات با موکل و ایجاد تضییقات و محدویت برای آنان می‌باشد. وانگهی در صورت احراز مخالفت نگهداری موکل در زندان سنندج با مصالح آن شهرستان یا استان، امر انتقال منوط به طی‌شدن روند آن می‌باشد که طبق آخرین بررسی‌های پرونده سابقه‌ای در این خصوص در پرونده مشاهده نگردید و در ملاقات با دادستان محترم سنندج چنین ضرورتی اعلام نگردید. مهم‌تر از آن ضرورت معالجه و درمان موکل در بیمارستان است که علیرغم موافقت مسئولین مربوطه، این ضرورت در محاق تعلیق قرار گرفته است. ‌ بدیهی است قطعیت حکم صادره مبنی بر اعدام موکل موجب مسدود شدن راه‌های دفاع از موکل و اثبات برائت وی از اتهام انتسابی نیست. از مقامات قضایی و تصمیم‌گیرنده در این پرونده انتظار می‌رود با سعه‌صدر، مجال و فرصت لازم برای بررسی مجدد پرونده به منظور رسیدگی قانونی به ایرادات شکلی و ماهوی حکم صادره را فراهم سازند.

طاطایی، مزیّن، احمدی‌نیاز وکلای رامین حسین‌پناهی

۹۷/۵/۲۳

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)