تظاهرات جهانی “خیزش یک میلیاردی” زنان،  در ۱۴ فوریه، در شهرها ی بزرگ و کوچک جهان برگزارشد. فراخوان به عمل  از سوی  سازمان V-Day که ایو انسلر، نویسنده ” تک گویی های واژن” ، بنیانگذار آن است، مرزهای ملی را درنوردید.

۱۴ فوریه، پانزدهمین سالگرد تاسیس V-Day  است که به مبارزه با خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان اختصاص داده شده .

در فراخوان خیزش یک میلیاردی آمده است که براساس گزارشات سازمان ملل،در جهان از هر سه زن، یک نفر در طول زندگی اش مورد ضرب و شتم یا تجاوز قرار می گیرد.وبسایت خیزش یک میلیاردی تصریح می کند” یک میلیارد زن مورد خشونت قرار گرفته اند و این قساوت، سبعیت و سنگدلی است.در صورتی که یک میلیارد زن درحال رقص و پایکوبی ، انقلابی  برپا می کنند.”

در حالی که انقلابی رخ نداد،بیرون ریختن زنان در ابعاد وسیع نشان می دهد که زنان در هر کجا به تعداد کافی حضور دارند و می خواهند به خشونت و تنزل موقعیت خویش پایان بخشند.

در پاکستان، در کراچی، بیش از هزار زن  در قالب یک تاتر در فضای آزاد تجمع و با “اشک وخون زنان” اعتراض کردند. بر اساس گزارش رسانه ها حضور برای همگان رایگان و آزاد بوده ومخاطبان گسترده ای  که عمدتا زنان کارگر، کارگران کارخانه و فرزندانشان را شامل می شدند جلب کرده.

به گزارش National Public Radio در ۱۵ فوریه، هزاران نفر در فیلیپین و کنگو همراه با خواهرانشان در دهلی نو، لندن و ژوهانسبورگ به رقص و پایکوبی پرداختند.همچنین گاردین در چهارده فوریه گزارش داد که در لهستان، اندونزی،استرالیا، ایتالیا، ترکیه، آلمان ، ایسلند، نپال، مصر، اتیوپی و افغانستان تجمع های مشابهی برگزار شده.

رقص ها و فلش موب ها و دیگر وقایع و مراسم در ایالات متحده از لوس آنجلس و سان فرانسیسکو تا نیویورک سیتی و شماری دیگر از شهرها برگزار شد. برخی از این اقدامات نظرها را به قانون ملی خشونت علیه زنان که در دسامبر منقضی شد جلب کرد.VAWA (قانون خشونت علیه زنان) اخیرا توسط سنای ایالات متحده تصویب شد و فعالان بر اقدام مشابه از سوی مجلس نمایندگان اصرار دارند . در مجلس نمایندگان این قانون با مجادله  شدید از سوی نیروهای ارتجاعی و واپس گرا مواجه می شود.ایالات متحده در میان چند کشوری است که کنوانسیون منع تمام اشکال تبعیض علیه زنان را امضا نکرده و به آن نپیوسته است، این معاهده در سال ۱۹۷۹ از سوی سازمان ملل متحد منعقد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)