یک دادگاه در بلغارستان به نفع دو زن لزبین که قصد ازدواج دارند، رای داد. دادگاه شهر سوفیا به نفع زوج استرالیایی / فرانسوی که در سال ۲۰۱۶ در فرانسه ازدواج کرده اند، رای داد.

کریستینا پالما اهل استرالیا و همسرش ماریاما دیالو یک شهروند فرانسوی است. اداره مهاجرت وزارت کشور در سال ۲۰۱۷ به درخواست ویزای خانودگی کریستینا، علی رغم اینکه همسرش شهروند اتحادیه اروپا است، پاسخ منفی داد.

وزارت دادگستردی اظهار داشت که نمی تواند برای کریستینا ویزا صادر کند چرا که قانون اساسی بلغارستان ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت نمی شناسد.

بلغارستان یکی از کشور اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا تصریح کرده است که هر شهروند اتحادیه اروپا حق دسترسی به خانواده را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. این قانون حتی اگر یکی از زوجین شهروند اتحادیه اروپا نباشد لازم الاجراست.

بنابراین این زوج رنگین کمانی،علیه وزارت دادگستری به دادگاه شکایت کردند و نهایتا در اواخر ماه ژوئن پیروز شدند.

کریستینا پس از حکم دادگاه گفت: “من خوشحال هستم که نه تنها حق زندگی در بلغارستان را جشن میگیرم بلکه توانستم حقم مبنی بر امکان جابجایی زوج های همجنسگرا در اتحادیه اروپا را احقاق کنم.”

اتحادیه اروپا و زوج های همجنسگرا:

دادگاه سوفیا در این حکم اظهار داشت که حکم این پرونده باید همانند حکم دادگاه اروپایی در موردی مشابه در رومانی صادر شود.

ECJ تصریح کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباید به دلیل غیر اروپایی بودن شریک جنسی یک شهروند اروپایی، صرف نظر از هویت جنسی و جنیست زوجین، مانع از آزادی اقامت آنها در اتحادیه اروپا شوند.

قانون بلغارستان همچنان مانع از ازدواج زوج های همجنسگرا و فرزندپذیری آنها میشود. قانون کیفری این کشور همچنین، حمایت قانونی از دگرباشان جنسی را در مقابل جرائم ناشی از تنفر شامل همجنسگراستیزی و تراجنسی هراسی، به رسمیت نمی شناسد.

اما این حکم فعالان حقوق دگرباشان جنسی بلغارستان را به آینده امیدوار کرده است.

ونه تا لیمبه روا، رئیس سازمان جوانان دگرباش دیستیو گفت: “این یک خبر خوب برای جنبش دگرباشان جنسی است که برای تغییرات قانونی در بلغارستان مبارزه می کند. این تصمیم برای ما به عنوان یک جامعه اهمیت حیاتی دارد؛ زیرا این امر همه زوجهای همجنسگرا بدون در نظر گرفتن تابعیت آنها را به اینکه خانواده های آنها در بلغارستان به رسمیت شناخته می شوند، امیدوار میکند.”

زندگی روستایی در بلغارستان:
این زوج همجنسگرا در روستای پالاماتزا که در ۳۰۰ کیلومتری (۱۸۶ مایل) شرق سوفیا واقع شده است، زندگی جدید خود را آغاز کرده اند.

جورجی گرجیوف، شهردار پالاماتزا، گفت که این زوج در این روستا به بهترین نحو پذیرفته میشوند. او همچنین به اینکه حضور این زوج رنگین کمانی موجب افزایش پذیرش دگرباشان جنسی در بین مردم شده است، اعتراف کرد.

این زوج رنگین کمانی دو ملک را در این روستا خریداری کرده اند.

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‏‎فیس بوک ما:

وب سایت ما:‏
‏‎صفحه خبر وب سایت :
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‏‎
کانال تلگرام ما:
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری: ‏‎‏
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
سایت پلنت ترنسجندر:

منبع:

Bulgarian court recognizes marriage of same-sex couple in historic decision

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)