هنگامی که از وب‌سایتی بازدید کنید، در ابتدای آدرس http:// یا https://  را ملاحظه می‌‌کنید. در این مقاله از وب‌سایت امنیت دیجیتال کنش‌تک به تفاوت http و https می‌پردازیم.

تفاوت http و https چیست : 

به طور خلاصه پروتکلهای http و https برای مبادله اطلاعات وب‌سایت خاصی بین وب سرور و مرورگر وب هستند. اما تفاوت این دو پروتکل در سطح امنیت آنهاست، پروتکل https نسبت به http بسیار امن‌تر است. 

پروتکل http به دلیل سادگی آن، در وب‌ بسیار استفاده می‌شود. اما امنیت داده‌هایی که از طریق این پروتکل منتقل می‌شوند، در سطح بالایی نیست. پروتکل http داده‌‌ها را به شکل متن ساده (Plain Text) بین وب‌ سرور و مرورگر وب منتقل می‌کند، برای مثال اگر شخصی بین ارتباط مرورگر وب و وب‌سرور باشد به راحتی می‌تواند داده‌‌های منتقل شده را بخواند. 

اگر از وب‌سایت‌های خرید آنلاین مانند آمازون، Flipkart، Ebay و غیره خرید انجام داده باشید، می‌بینید که ابتدای آدرس وب‌سایت با https شروع می‌شود. یعنی داده‌هایی که از طریق این وب‌سایت منتقل می‌شود امنیت بالاتری دارند. هنگامی که آدرس وب‌سایتی با https شروع شود داده‌‌ها قبل از انتقال رمزگذاری می‌شوند، در واقع  https حاصل ترکیب پروتکل رمزنگاری SSL / TLS با http است. قابل ذکر است که ارتباط امن بین مرورگر وب و سرور زمانی برقرار می‌شود که بین این دو کلید‌های رمزگذاری منتقل شوند، بعد از این مبادلات است که ارتباط امن برقرار می‌شود. 

یکی دیگر از تفاوت‌های http و https در درگاه مورد استفاده آنهاست. پروتکل http از درگاه پیشفرض ۸۰ و پروتکل https از درگاه پیشفرض ۴۴۳ استفاده می‌کنند. 

تفاوت دیگر http با https در سرعت بارگذاری وب‌سایت است. سرعت پروتکل https کمتر از http است، هر چند این تفاوت چندان محسوس نیست.

خلاصه تفاوت http با https :

  • در http آدرس وب‌سایت با http شروع می‌شود و در https آدرس وب‌سایت با https شروع می‌شود.
  • http برای ارتباط از درگاه ۸۰ و https از درگاه ۴۴۳ استفاده می‌کنند
  • http امن نیست و داده‌ها را بصورت متن قابل خواندن منتقل می‌کند، ولی https امن است و داده‌ها را قبل از انتقال رمزگذاری می‌کند.
  • http در لایه کاربرد و https در لایه انتقال کار می‌کنند. (مدل TCP/IP)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com